Атаките на Доналд Тръмп срещу Украйна принуждават европейските страни да мислят за немислимото: САЩ може да спрат да въоръжават Киев.
Но както украинският президент Володимир Зеленски, така и военните анализатори смятат, че докато загубата на подкрепата на САЩ ще бъде сериозен удар и ще засегне доставките на ключови оръжия, Украйна, подкрепяна от своите европейски съюзници, ще може да продължи да се бие в продължение на много месеци.
Правителствата се надпреварват да покажат дипломатическа и военна подкрепа за Украйна. Много лидери бяха на 24 февруари в Киев в понеделник, а други се присъединиха виртуално. Същевременно ЕС работи върху пакет от военна помощ на стойност поне 20 милиарда евро.
Бившият украински външен министър Дмитро Кулеба заявява пред Политико:
„Най-мощният лост за влияние, който Тръмп има върху Украйна, е да заплашва да не доставя оръжия. Имаме, според мен, шест месеца, преди наистина да започнем да усещаме липсата на оръжия на фронтовата линия.“
Има причина да се тревожим за намеренията на САЩ.
През първия месец от новото си управление Тръмп се впусна в мирни преговори с Русия (без да се консултира със съюзниците). Невярно твърдеше, че Украйна е започнала войната. Нарече Зеленски диктатор, който е измамил САЩ с милиарди долари. А сега убива десетилетия политическа, икономическа, дипломатическа и военна политика на САЩ спрямо нейните съюзници.
Европа забеляза.
Фридрих Мерц, консервативният кандидат, който ще бъде следващият канцлер на Германия, заяви, че иска Европа да получи пълна независимост от Съединените щати по отношение на отбраната.
Няма спор, че помощта на САЩ е много важна. Когато Конгресът отказа да одобри повече помощ за Киев преди повече от година, украинската армия претърпя недостиг на артилерийски боеприпаси и противовъздушна отбрана, което позволи на Русия да постигне предимство по фронтовите линии.
Ситуацията на място
Украйна има най-голямата армия в Европа (с изключение на Русия) с 980 000 войници, заяви Зеленски по-рано тази година. Те удържат над 1500 километра фронтови линии срещу руските войски, както и около 400 квадратни километра в руския регион Курск.
Владимир Путин иска да увеличи руската армия със 180 000 войници, за да достигне 1,5 милиона. Кремъл също беше подпомогнат в боевете при Курск от хиляди войници от Северна Корея.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. Украйна е загубила 46 000 войници, убити в битка, и 390 000 ранени на бойното поле, съобщи Зеленски този месец , въпреки че някои анализатори смятат, че истинският брой на жертвите е по-висок. Руските загуби варират от 600 000 до 750 000 убити или ранени.
Въпреки че е джудже за противника си, Украйна успя да удържи позициите си и да отвърне на удара, използвайки собствените си оръжия и оръжията, доставени от нейните съюзници.
Русия понася над 1000 жертви на ден, тъй като напредва много бавно по фронта, превземайки 4168 квадратни километра през 2024 г. – около два пъти повече от размера на Люксембург – според Института за изследване на войната, мозъчен тръст.
Русия също се снабдява от своите съюзници Иран и Северна Корея, които са изпратили на Москва дронове, ракети, артилерийски системи и до 8 милиона артилерийски снаряда.
Военните разходи на Русия миналата година се прогнозираха на 13,1 трилиона рубли (145,9 милиарда долара), или 6,7 процента от брутния вътрешен продукт на страната, според последния доклад за военния баланс на Международния институт за стратегически изследвания (IISS).
Огромната армия на Русия направи огромни загуби по време на войната. IISS изчисли, че 1400 основни бойни танка са били изведени от строя миналата година, но страната все още е в състояние да черпи от намаляващите запаси от съветската епоха и увеличеното вътрешно производство.
Пари, оръжия и амуниции
Без външна помощ Украйна отдавна щеше да бъде победена от Русия.
Украйна планира да похарчи 2,2 трилиона гривни (50 милиарда евро), или около 26 процента от своя БВП, за отбрана и сигурност през следващата година.
Според данни от института Кил между февруари 2022 г. и края на 2024 г. САЩ са похарчили 64 милиарда евро за военна подкрепа за Украйна, докато Европа — включително Обединеното кралство и Норвегия — е допринесла с почти 62 милиарда евро.
По-голямата част от тези пари са отишли за снабдяване на Украйна с оръжия и боеприпаси от западни запаси и ново производство, въпреки че има нарастващ интерес страните да подписват директни договори с украински отбранителни компании.
Оборудването включва ракети ATACMS и HIMARS от САЩ, както и крилати ракети SCALP/Storm Shadow от Обединеното кралство, Франция и Италия.
От началото на войната Украйна получи танкове от съветската ера, артилерия и бойни самолети от страните от бившия Варшавски договор, произведени в САЩ изтребители F-16, танкове Abrams и системи за противовъздушна отбрана Patriot, както и полски мобилни гаубици Krab, френски самолети Mirage, немски танкове Leopard, френско-италиански системи за противовъздушна отбрана SAMP/T и много други.
Европа също така достави на Украйна милион артилерийски снаряда миналата година. Тази година целта е да бъдат доставени още 1,5 милиона патрона. САЩ са изпратили повече от 3 милиона 155 мм артилерийски снаряда в Украйна.
Украйна се превръща в световен лидер в производството на дронове, от евтините дронове за наблюдение, използвани в огромни количества по фронтовите линии за преследване на руски войници, броня и превозни средства, до по-тежките оръжия с по-голям обсег, които поразяват рафинерии, командни пунктове и ключова инфраструктура дълбоко в Русия.
Война без Вашингтон
И така, какво ще стане, ако помощта от САЩ спре да идва?
Изтеглянето на САЩ не само би струвало на Украйна около половината от оръжията, но и би лишило страната от много от „най-ефективните“ оръжия, според Бен Бари, старши сътрудник по сухопътна война в IISS.
Някои американски системи, като танковете Abrams, могат да бъдат заменени с европейски, като Leopards. Междувременно всички F-16 се доставят от европейски страни, а не от САЩ, докато има конкуренти за системата за противовъздушна отбрана Patriot като SAMP/T, германската IRIS-T и норвежката NASAMS.
Но външният министър на Литва Кестутис Будрис заяви пред Политико, че има „определено оръжие, определено оборудване на САЩ, което Европа не може да замени“, цитирайки системи за противовъздушна отбрана и някои боеприпаси с голям обсег.
„Ще ни отнеме време и ние работим върху това… това е предизвикателство, защото няма директни заместители или бързи преки пътища, но можем да се намесим с финанси, за да помогнем на Украйна да произвежда повече сама“, каза той.
Докато Европа увеличи разходите си за отбрана през последните години и положи усилия да увеличи доставките и вътрешното производство на боеприпаси, загубата на САЩ ще създаде празнина.
„Европейците имат максимум шест месеца да се активизират“, каза украинският депутат Иванна Климпуш, добавяйки, че те „просто нямат това, което имат американците“.
На въпроса дали Европа може да замени недостига на финансиране от САЩ, Франсоа Хейсбург от IISS заявява:
“В бюджетно отношение? Отговорът е да, това е изпълнимо. Какво е изпълнимо от политическа гледна точка, дали ще има воля за това, може да се обсъжда.”
Той отбеляза, че като цяло финансовата подкрепа на САЩ е много по-малка от 183 милиарда евро замразени руски активи, държани от Euroclear , базираната в Белгия клирингова къща.
Зеленски каза миналата седмица , че вътрешното оръжейно производство на Украйна показва силен растеж и сега произвежда 30 процента от това, от което Украйна се нуждае – предимно дронове, системи за електронна война и артилерия – но призна, че това все още не е достатъчно. Докато все повече европейски държави си сътрудничат с Киев за увеличаване на вътрешния му капацитет, процесът ще отнеме години.
Дори ако Вашингтон се откаже от Киев, Украйна ще продължи да се бие, каза Ник Рейнолдс, научен сътрудник по сухопътна война в мозъчния тръст Royal United Services Institute в Лондон.
„Украйна продължава да държи фронтовата линия със свои собствени части, с оборудването, което има, и докато в много отношения все още разчита на западната подкрепа за боеприпаси, тя също така произвежда значителна част сама“, каза той.
Зеленски също така настоява, че войските му ще запазят позициите си.
“Всички разбират, че днес сме доста стабилни. Ние сме много по-силни, отколкото бяхме в началото на инвазията”, заяви Зеленски.
В същото време Украйна силно иска САЩ да останат.
„За нашия народ, за живота като цяло, е толкова важно американската подкрепа, американската помощ да остане“, допълни Зеленски в директен призив към Тръмп по време на живо и виртуално събиране на лидери на 24 февруари в Киев, съобщи Политико.