Руският президент Владимир Путин настоява за преустановяване на всички доставки на оръжие за Украйна по време на примирие, предложено от американския му колега Доналд Тръмп, според запознати с въпроса източници.
Двамата лидери планират телефонен разговор, посветен на прекратяването на войната в Украйна, като ключова цел е 30-дневното примирие, което Киев вече заяви, че е готов да приеме. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че разговорът се очаква да започне във вторник между 16:00 и 18:00 часа московско време.
Руският лидер, който миналата седмица се срещна с пратеник на Тръмп, поставя спирането на оръжейните доставки като предварително условие за съгласие с примирието, съобщават за Блумбърг високопоставен европейски служител и трима души в Москва, запознати с руската позиция.
Макар Русия да иска спиране на всички оръжейни доставки за Украйна, минималната цел е поне американската помощ да бъде прекратена, казват двама от източниците в Москва.
Високопоставеният европейски служител добавя, че Европа е крайно неохотна да приеме руското искане за блокиране на доставките на оръжия за Украйна от нейните съюзници по време на евентуално примирие. Подобен резултат би довел до рискована ситуация, при която Русия би могла да се превъоръжи по време на спирането на бойните действия, докато Украйна ще бъде възпрепятствана да го направи.
Британският премиер Киър Стармър е разговарял с Тръмп преди разговора му с Путин. Стармър е заявил пред Тръмп, че Украйна трябва да бъде поставена във „възможно най-силната позиция“, за да се гарантира „справедлив и траен мир“, каза официалният му говорител.
Путин заяви, че принципно подкрепя предложението на САЩ за пауза в конфликта, но настоява редица условия да бъдат изпълнени преди Русия да се съгласи да спре инвазията си. Руският лидер вероятно ще се съгласи с примирието, но първо иска неговите условия да бъдат включени.
Великобритания и Европейският съюз работят по нови пакети военна помощ за Киев възможно най-скоро.
Украинските власти са обезпокоени от опитите на Русия да поставя условия към американското предложение за примирие, което Украйна прие безусловно, според официален представител в Киев. Според него примирието може да настъпи до седмица, ако Русия просто се съгласи да не продължава войната.
САЩ и Украйна обявиха плана за примирие миналата седмица след еднодневни преговори в Саудитска Арабия. Администрацията на Тръмп също така обяви края на приблизително едноседмичното спиране на доставките на оръжия и обмена на разузнавателна информация към Украйна – мярка, наложена с цел натиск върху Киев за приемане на дипломатически усилия.
Тръмп предложи среща с Путин като част от усилията си за прекратяване на тригодишната руска инвазия в Украйна – най-мащабния конфликт в Европа след Втората световна война и ескалираща конфронтация със Запада. Примирието би било първата стъпка към цялостно мирно споразумение.
Администрацията на Тръмп вече фактически прие руските искания Русия да запази контрола върху окупираните украински територии и Киев да се откаже от амбицията си за членство в НАТО. Това засили опасенията в Европа, че евентуална сделка между американския президент и Путин ще остави Украйна отслабена и уязвима спрямо Русия в бъдеще.
САЩ вероятно ще поискат от Украйна ефективен неутрален статут и определени ограничения върху армията и въоръжението ѝ в съответствие с руските искания, казва Клиф Купчан – бивш високопоставен служител в Държавния департамент и председател на базираната в Ню Йорк Eurasia Group.
Според един от московските източници спирането на доставките на оръжие ще бъде временно – след подписване на мирното споразумение доставките ще бъдат възобновени при условие Украйна да приеме ограничения върху военния си потенциал.
От началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г., Украйна увеличи вътрешното си производство на оръжия от 10% до над 30% от нуждите си, но все още разчита основно на други държави за по-напреднали оръжия. В момента Европа осигурява около 30% от военните нужди на Украйна, а САЩ – около 40%.
Освен примирието телефонният разговор между Путин и Тръмп ще засегне и темата за Запорожката атомна електроцентрала – най-голямата в Европа, окупирана от Русия още в началото на войната.
Говорителката на Белия дом Каролин Левит заяви, че централата се намира „на границата“ между Русия и Украйна. Това породи спекулации относно потенциални териториални отстъпки към Русия като част от мирния процес.