Администрацията на Тръмп разглежда възможността да признае украинския регион Крим като руска територия като част от бъдещо споразумение за прекратяване на войната на Русия в Украйна, според двама души, запознати с въпроса, цитирани от информационния сайт Семафор, на който се позовават световните медии.
Официални лица от администрацията също са обсъждали възможността САЩ да призоват ООН да направи същото, твърдят същите източници. Подобна стъпка би изравнила позицията на администрацията на Тръмп с тази на руския президент Владимир Путин, който отдавна смята Крим за част от своята страна.
Тръмп все още не е взел официално решение, а възможните ходове относно Крим са само две от многото опции, които се обсъждат, докато администрацията му настоява за прекратяване на войната.
Белият дом е отказал коментар. Говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз заявява, че администрацията „не е поела такива ангажименти и няма да обявява това споразумение чрез медиите.“
„Само преди две седмици Украйна и Русия бяха далеч една от друга по отношение на споразумение за прекратяване на огъня, а сега сме по-близо до сделка благодарение на лидерството на президента Тръмп. Целта остава същата: да спрем убийствата и да намерим мирно решение на този конфликт“, добави Хюз.
Официални лица от администрацията на Тръмп открито са говорили за необходимостта Украйна да направи териториални отстъпки на Русия, за да бъде сложен край на тригодишната война, а самият президент в миналото е заявявал, че е готов да разгледа възможността Крим да бъде част от Русия. Но откакто Тръмп встъпи в длъжност, неговите съветници публично не са разкривали много подробности за това какво биха могли да предложат на Путин.
„Украинците са страдали много и техният народ е страдал много, и е трудно след нещо подобно дори да се говори за отстъпки“, каза държавният секретар Марко Рубио пред репортери миналата седмица. „Но това е единственият начин този конфликт да приключи и да се предотврати още страдание.“
Призивът САЩ официално да признаят Крим — който Русия нахлу и незаконно анексира от Украйна през 2014 г. — като руска територия вероятно ще предизвика огромна съпротива от Европа, както и от Киев. Украинският президент Володимир Зеленски твърдо се противопоставя на териториални отстъпки. САЩ, Украйна и голяма част от международната общност признават Крим като украински въпреки руската окупация на полуострова.
В същото време експерти по сигурността имат сериозни съмнения относно способността на украинските сили да си върнат Крим чрез военни средства. Дори Зеленски призна миналата година, че територията може да бъде върната в Украйна само чрез дипломация — нещо, което Русия едва ли ще приеме.
Тръмп за първи път предложи възможността за признаване на Крим като руска територия години преди Русия да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна. Докато се кандидатираше за президент през 2016 г., а впоследствие и по време на първия си мандат, президентът многократно заявяваше, че ще „разгледа“ дали САЩ биха могли да направят подобен ход.
„Хората в Крим, доколкото знам, предпочитат да бъдат с Русия, отколкото там, където бяха“, каза Тръмп по време на интервю през 2018 г. за ABC News. „И трябва също така да се вземе това под внимание.“
По време на президентската кампания Тръмп заяви, че “може да сложи край на войната в Украйна чрез натиск върху Украйна да се откаже от част от територията си“, съобщи The Washington Post миналия април.
Съветникът по национална сигурност Майк Уолтц обяви в неделя, че е нереалистично Украйна да си върне цялата си територия от Русия:
„Ще изгоним ли всеки руснак от всеки сантиметър украинска земя, включително Крим?“.