Войната в Украйна ще бъде дълга и тежка. А тази неприятна перспектива разделя държавите в НАТО по въпроса как най-добре да управляват следващия етап от конфликта, а също така и несигурния период, който ще настъпи след това, пише в подробен анализ The New York Times.
Централноевропейски членове на НАТО като Полша и балтийските държави искат пълно скъсване с Москва и настояват да се направят усилия Русия да бъде поставена на колене. Те се тревожат, че всичко, което Русия може да представи като победа, ще нанесе сериозни щети на европейската сигурност.
Други държави обаче вярват, че Русия не може лесно да бъде покорена и че изходът от войната вероятно ще бъде свързан с по-изтощително прекратяване на огъня отколкото с гръмка победа. Страни като Франция, Германия и Турция искат да поддържат контакти с руския президент Владимир Путин, независимо от твърденията за военни престъпления, извършени от неговите войски.
Външните министри на НАТО, които се срещат тази седмица, за да обсъдят как да помогнат на Украйна във войната, са съгласни по един основен момент: войната далеч не е приключила и въпреки че руските сили се представиха доста зле и се оттеглиха от районите около Киев, все пак те постигат бавен и брутален напредък в източната част на Украйна.
„Москва не се отказва от амбициите си в Украйна“, каза тази седмица Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО. „Сега виждаме значително изтегляне на войски от Киев, за да се прегрупират, превъоръжат и снабдяват. Преместват фокуса си на изток.”
Това ще отнеме няколко седмици, смятат официални лица. Руските войски се връщат обратно в Беларус, за да бъдат снабдени и реорганизирани, а след това трябва да си проправят път с оборудването си през Русия към Източна Украйна.
„През следващите седмици очакваме по-нататъшен натиск на Русия в Източна и Южна Украйна, за да се опита да превземе целия Донбас и да създаде сухопътен мост към окупирания Крим“, каза Столтенберг. “Това е решаващ етап от войната.”
В отговор на сцените с трупове в Буча САЩ и Европейският съюз подготвят още санкции срещу Русия, но без особени очаквания, че ще ускорят края на войната.
На срещите на НАТО ще се говори за оръжия, а не за санкции.
Между държавите-членки има общо съгласие по няколко точки: Русия вече не е стратегически партньор; Алиансът вече не е обвързан с ограниченията на войските от Основополагащия акт НАТО-Русия от 1997 г.; военната позиция трябва да бъде рязко засилена, за да възпира конфронтационната Русия, толкова дълго, колкото Путин и неговите съмишленици са на властта.
НАТО има и ангажимент да продължи да помага на Украйна. Около две трети от държавите членки вече са предоставили оръжие.
Какви оръжия са най-полезни на Украйна и да се помисли как възможно най-бързо да приключи войната – това са основните въпроси, които занимават лидерите на алианса.
Блинкен обяви, че срещите на НАТО ще се съсредоточат върху нови начини за подкрепа на Украйна и за „натиск върху Русия“ и Путин. Вероятно ще се появят още доказателства за зверства на териториите, от които руските сили се оттеглят.
Общата военна помощ на САЩ за Украйна е на стойност около 2,4 милиарда долара откакто президентът Байдън встъпи в длъжност и повече от 1,7 милиарда долара от началото на войната на 24 февруари, съобщи Блинкет.
Как войната най-накрая може да приключи е важен въпрос не само за Украйна, но и за целия алианс.
Американските официални лица са скептични, че Русия е готова да направи реални отстъпки в продължаващите мирни преговори с Украйна, въпреки че не изключват тази възможност и по тази причина искат да осигурят на Киев средства за постигане на тази цел в преговорите.
„Вярваме, че нашата задача е да подкрепяме украинците“, каза тази седмица Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на САЩ.
Някои страни, особено в Централна Европа и Великобритания, се тревожат, че всякакъв вид руска експанзия на украинска територия, да не говорим за руска победа, ще насърчи Путин да подкопае цялостната европейска сигурност и ценностите като спазването на международното право, уважението за националния суверенитет и териториалната цялост. Те искат Русия да бъде разглеждана като губеща.
Дори войната да приключи, НАТО има за цел да работи с Киев, за да направи Украйна твърде силна за Русия. Трябва да се въоръжат и обучат украинците толкова добре, че Путин да не пожелае да опита отново.
А новата стратегическа концепция на НАТО спрямо Русия, която започва да се обсъжда, вероятно ще бъде много по-твърда, предвижда се по-дълъг период на конфронтация и скъпо възпиране.