Европейският съюз наложи нов кръг от санкции срещу Русия като замрази активите на дъщерите на президента Владимир Путин и забрани вноса на хайвер, водка и въглища, пише “Политико”.
„Последните санкции бяха приети след зверствата, извършени от руските въоръжени сили в Буча и други места под руска окупация“, каза върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел в изявление на Съвета на ЕС.
„Целта на нашите санкции е да спрем безразсъдното, нечовешко и агресивно поведение на руските войски и да дадем ясен сигнал на лицата, вземащи решения в Кремъл, че тяхната незаконна агресия има висока цена.”
Това е пети кръг от санкции на ЕС срещу Русия заради войната в Украйна.
Санкции, насочени към семейството
ЕС санкционира още 217 лица. Така общият брой на санкционираните руснаци след анексирането Крим през 2014 г. вече е над 1000 души.
Най-известни сред новите санкционирани са двете дъщери на Путин – Катерина Тихонова и Мария Воронцова (родена Путина). Те няма да могат да пътуват до ЕС и ще им бъдат замразени активите. Причината – предполага се, че Путин крие парите си в членове на семейството си. САЩ и Великобритания призоваха за общи действия в тази насока, за да се прекратят източниците на средства за Путин.
Сред новите известни санкционирани са индустриалецът и милиардер Олег Дерипаска, председателят на Сбербанк Херман Греф, милиардерът Саид Керимов и олигархът Борис Ротенберг.
Хайвер, водка и въглища
Санкциите ще засегнат и европейския бизнес и потребителите на хайвер и руска водка, които вече са забранени за внос.
ЕС също забрани всякакво „закупуване, внос или трансфер“ на въглища и други твърди изкопаеми горива от Русия. Това влиза в сила незабавно за новите договори, но позволява четиримесечен гратисен период за съществуващите договори. От август всички съществуващи договори за въглища с Русия също ще трябва да бъдат прекратени.
Четиримесечното отлагане преди пълната забрана за въглищата да влезе в сила представлява леко отстъпление от първоначалния план на Европейската комисия, който беше за гратисен период от три месеца. Германия обаче беше сред страните, които настояват за повече време.
ЕС е внесъл 49 милиона тона руски въглища през 2020 г., според данни на Euracoal. Изчислява се, че вносът на въглища в ЕС в момента възлиза на 8 милиарда евро годишно.
ЕС разшири забраната си за внос и износ, като се насочи също към реактивно гориво и други стоки като квантови компютри и усъвършенствани полупроводници, електроника от висок клас. Има нови забрани за внос на продукти като дървесина, цимент и торове.
След приемането на санкциите износът за Русия е намалял с около три четвърти в сравнение със същия период на миналата година.
Икономически санкции
Брюксел също така се опитва да отстрани Русия от световните финансови пазари и да приложи колкото се може повече “икономическа болка”.
На четири руски банки – а именно ВТБ, една от най-големите в Русия, Совкомбанк, Новикомбанк и Откритие – им е забранено да извършват каквато и да е дейност в ЕС. Техните активи са замразени.
ЕС въвежда нови ограничения за крипто компаниите, предоставящи услуги на руснаци в Европа, заради опасенията, че олигарсите могат да използват този вариант за преместване на богатството си.
Транспорт
Санкциите са насочени към руския транспорт – кораби и камиони. Съгласно новите мерки, кораби, които са регистрирани под флага на Русия, няма да имат повече право да акостират в пристанищата на ЕС.
Забранява се на „всички руски и беларуски компании за автомобилен транспорт“ да превозват стоки по пътищата на ЕС, с изключение на медицински продукти и хранителни селско-стопански продукти – например пшеница.
ЕС се надява, че мерките ще окажат натиск върху Кремъл.
„Въздействието започва да се вижда и усеща“, смятат от ЕС.
Това обаче няма да спре войната в Украйна от днес за утре. Това не може да се очаква.“