Идилична италианска вилa става сцена на драматични събития, които се люшкат от красотата на музиката и безгрижието на младостта до грозни предателства и зловещи убийства. Психологическият трилър на Рейчъл Хокинс „Вилата“ е перфектното четиво за есените дни, защото съчетава заплетена загадка, пълнокръвни герои и дълбоки теми. Книгата излиза на 14 октомври и вече можете да я поръчате предварително с 20% отстъпка от сайта на „Софтпрес“. Тук ви даваме още 3 причини да го направите .
1. Вдъхновението: Мери Шели, Лойд Байрон и „Франкенщайн“
В сърцето на идеята за „Вилата“ лежи напълно реална и превърнала се в легенда история – историята за лятото на 1816 г., което събира в една вила на брега на Женевското езеро Лорд Байрон и Пърси и Мери Шели и в крайна сметка води до създаването на „Франкенщайн“. Група творци, затворени в прекрасна къща с ужасното време навън (1816-а е известна като „Годината без лято“) – това е сюжет, който би допаднал на всеки писател, особено след като от него се ражда една от най-известните книги в историята, при това написана от 18-годишно момиче.
„Всичко около този разказ е толкова богато и вълнуващо и има толкова много начини, по които може да се изследва – разказва пред BookPage Рейчъл Хокинс. – Това беше семенцето за мен, идеята за пресичането на изкуството и живота, за това, че изкуството може да се твори в хаос, и за начина, по който творците могат да се вдъхновяват или може би и да се разрушават взаимно.“
2. Историята: убийство и множество обрати
Подобно на реалната история от лятото на 1816 г., героите на Хокинс са млади хора, изкушени от изкуството, събрани в италианска вила. Подобно на „Франкенщайн“, и тук от лятото се ражда книга, която ще се превърне в легенда, но в романа събитията се развиват в посока на зловещ и неочакван обрат.
В центъра на съвременната линия са Емили и Чес – приятелки от деца, които днес, прехвърлили трийсетте, все по-трудно намират път една към друга. Затова, когато Чес предлага пътуване по женски до Италия, Емили вижда шанс най-после да възкреси връзката от миналото.
Но дали миналото на легендарната вила, в която отсядат, е най-подходящият фон за целта? През 1974 г. кокетната сграда, тогава наречена вила „Росато“, посреща рок звезда на върха на славата, едва прохождащ музикант и две момичета – Мари и Лара. Затворени във вилата, четиримата задействат събития, които в крайна сметка довеждат до това Мари да напише най-великия роман на ужасите в литературната история, Лара да композира платинен албум, а един от мъжете да бъде брутално убит.
Докато разравя тайните на италианската вила, Емили затъва все повече в тъмните страни на собствения си живот. И събитията отново започват да излизат извън контрол. По всичко личи, че вилата е готова да бележи поредната жертва.
3. Посланията: между важните теми и забавлението
Две сюжетни линии, разположени в миналото и в настоящето, книга в книгата, статии от вестници и списания, текстове на песни и няколко различни гледни точки – всички тези елементи от структурата на „Вилата“ създават заплетен лабиринт от загадки и неочаквани обрати – типичен за всеки добър трилър.
Но Рейчъл Хокинс далеч надскача жанра, прокарвайки в историята важни теми като тази за трансформиращата сила на историите, за борбата на всеки от нас да открие и запази собствения си глас, за разделението между успели и недотам успели, за токсичните приятелства и за силата на жените да преследват мечтите си. Всички тези послания са още по-силни, защото не са самоцелни, нито изведени декларативно на преден план. Напротив, Рейчъл Хокинс не крие, че основната цел на книгите й е… да забавлява:
„Искам „Вилата“ да накара дългия полет да мине неусетно, да разсее читателите, докато са в някоя чакалня, или да направи още по-приятен следобеда, прекаран с чаша чай. Обичам да се заигравам с големи идеи и теми и с всичко онова, заради чието изследване имам диплома по филология, но в крайна сметка, аз съм тук, за да забавлявам, и се надявам „Вилата“ да направи точно това.“
Наистина го прави. Убедете се сами.
Още за книгата прочетете тук.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.