To be, or not to be: that is the question:
Whether ’tis nobler in the mind to suffer
The slings and arrows of outrageous fortune,
Or to take arms against a sea of troubles,
And by opposing end them?
To die: to sleep; No more…”
цитат от „Хамлет“, Уилям Шекспир
„Часът по литература отдавна не е час по литература в познатия на всички ни смисъл. Времето, в което живеем, ни показва, че са необходими не само грамотност, умения за четене и интерпретиране на текст, но и умения за четене с разбиране.
Критичното мислене изисква да можем да осмисляме даден текст и да извличаме информация от него; да четем между редовете и да проверяваме достоверността му; да извършваме паралели между различните предмети в училище и в живия живот извън училище. Иначе как един родител би видял мястото на своето дете в днешния свят, или по-скоро как едно дете би видяло своето място?
Един съпоставителен прочит на откъсите по-горе може да насочи към познатата ситуация на “lost in translation”, в която все по-често попадаме (и в буквален, и в преносен смисъл).“
София Гечева
Учениците в учебен комплекс Science-Smart School of Sofia изследват произведенията в дълбочината на оригиналния текст, но и често обсъждат нюансите на различните преводи. Така изучаването на красотата в изказа и богатството на думи, разкрива пред читателя един съвсем различен усет към произведението, към възможните интерпретации на текста и към отношението, което автор, преводач, редактор предават като емоция.
Децата израстват с любов към четенето, подкрепени от общността и от средата, още в основното училище – Izzi Science for Kids. Изучаването на език и литература в гимназиален етап на обучение (SMART Science) изисква адекватно отношение към съвремието, към темпа на ежедневието, към променящата се среда. Може би в близко бъдеще успехът на учениците няма да се измерва в оценки, а ще се съпоставя тяхната творческа енергия, жажда за знания, умения да създават нещо ново за общността. Може би в същото това бъдеще юношите ще поставят под съмнение преподавания материал и ще предизвикват учителите си, а техните интереси и таланти ще бъдат формиращи за изучаваните предмети. Може би дори бързо нахлуващият изкуствен интелект ще „промени играта“ в образованието, така че младите хора да опознаят света през погледа на едно глобално мултиобщество.
Можем само да гадаем как бъдещите ученици ще бъдат въвличани в образователните процеси, но за днешните младежи е повече от необходимо да умеят не просто да четат, а да четат, обработвайки информацията. Огромна част от литературните съчинения дори могат да бъдат съотнасяни към различни предмети от програмата в училище, към различни епохи. Търсенията на писателите са като далечни хоризонти и кръстовища безбройни, а „какво е искал да каже авторът на лиричната творба“ може би вече отдавна е отживелица. Или поне начинът на наизустяване на чужди интерпретации…
Защо нашето „днес“ е важно за „утре“ на децата ни по отношение на критичното мислене?
Четенето с разбиране ни помага да развиваме независимо, логично и аналитично мислене. Тази способност разделя достоверната от пристрастната и фалшива информация чрез умението да разбираме контекста и да извличаме смислено заключение, като проверяваме източниците си. Също така критичното мислене спомага за дефинирането и разрешаването на проблеми, като ни дава възможност да намерим най-доброто решение. Независимото мислене пък се съотнася към умението да не се влияем от фалшиви новини и манипулации, а да си създаваме собствено мнение и да водим смислени спорове, да участваме в нашите си битки. В демократичното общество критичното мислене е от съществено значение за гражданската ангажираност на всеки от нас. То ни позволява да анализираме политически решения, да разберем важността на правата и свободите си, да се ангажираме в обществения дебат и да изразяваме своите мнения и гледни точки.
А как това се свързва с изучаването на литература в училище?
Четенето на книги е въпрос не само на обогатяване на речниковия ни запас, езикова култура и опознаване на световното културно наследство. Книгите ни превеждат в нови светове, а ние, читателите, се сблъскваме с разнообразие от идеи, аргументи и перспективи. Четенето ни поощрява да бъдем аналитични, рефлективни и отворени към новото. Чрез книгите можем буквално да нахлуем в ума и емоциите на различни герои и да разберем техния опит и перспектива, да развием емпатия към другите хора и да разберем сложността на човешкото съществуване. За да разширим и подобрим нашият мисловен процес, можем да обърнем поглед и към литературните рецензии. Те ни запознават с различни интерпретации и оценки на творбите, което може да ни предизвика да анализираме собствените си впечатления и да обосновем нашите становища.
Литературата има невероятен потенциал да свързва хората, като ги обогатява интелектуално и емоционално. Тя създава възможности за споделяне, диалог и взаимно разбиране между различни индивиди и култури. Читателските клубове, литературни кръгове и обществени събития, свързани с книги, създават възможност за хората да споделят своите мнения, да обменят идеи, да създават възможности.
Книгите могат дори да лекуват нашата психика и слабости, да ни вдъхват кураж и да ни изпълват с позитивност и нови мечти. Читателят често се разпознава в някой герой и преживява сюжетите със своя собствен глас. И това е нормално. Книги, разкриващи социални, политически, исторически и морални проблеми, могат да повдигнат въпроси и да въздействат на общественото съзнание.
Как в часовете по БЕЛ в SMART Science ще бъде развивано критичното мислене?
„В гимназия SMART Science учениците и преподавателите работят в екип, а творческата среда подкрепя създаването на междупредметни връзки. Светът в 21. век вече работи така. А ние всички искаме да участваме пълноценно в него. Ученикът трябва да познава думите добре, да умее да подрежда мислите си, да се аргументира убедително – не само в своето есе, в училищен проект или в доклад, но в своето бъдещо мотивационно писмо и във всяка възможност за проява, която ще го поведе към различни пътища. Есенцията на гимназиалната подготовка не е между четирите стени, в 40 минути или между кориците на един учебник, а там – в класната стая и извън нея, там, където се срещат езиците, литературата и историята, географията и физиката.“
София Гечева
Понякога образователните системи не акцентират достатъчно върху развиването на критичното мислене. Вместо това се насочват към запаметяване на факти и информация, което може да намали способността на младите хора да критикуват, анализират и оценяват данни. Познанията по литература могат да смекчат някои от тези проблеми, така че да достигнем до онзи бъдещ ученик, за когото си представяме, че ще има богата обща култура, интереси в различни науки, ще бъде граждански активен и непримирим към манипулации. Трудна задача пред учителите, но в същото време – предизвикателна и напълно реалистична. Реалистична, защото част от бъдещите осмокласници са наши ученици в основното ни училище – Izzi Science for Kids, и с тях се работи от години върху четенето с разбиране и изучаването на една и съща тема в различни предмети. А колкото до новите ни ученици – вярваме, че са способни младежи и че всеки един от тях е толкова изключителен, колкото ще бъдат гимназистите ни като абитуриенти. Грамотни, знаещи, мислещи, талантливи млади хора.
В каква среда ще се обучават бъдещите гимназисти на SMART Science и какъв достъп до литература ще имат те?
Учебната база се помещава в сърцето на науките – София Тех Парк. В тази вдъхновяваща обстановка нашите ученици ще растат сред богата многоезична литература. Нашите „Книгоубежища“, а.к.а. библиотечни кътове, са разположени на различни места из сградата, като това подкрепя и усамотяване (при нужда), и четене и дискусии в екип. Творческото писане е част от обучението на нашите ученици още от Izzi Science, което окуражава креативността и фантазията, широтата на мислене и капацитета на речника. Творбите на нашите по-малки ученици са високо оценявани на литературни форуми, а наскоро издадохме книжка с техни стихове. Вярваме, че любовта към книгата и целенасоченото насърчаване на любознателност, са възможност пред малките хора да растат интелигентни, емпатични, мислещи, креативни същества. Нещо, от което обществото ни силно се нуждае.
***
SMART Science посреща първите си осмокласници през учебната 2023/2024 година. Като част от учебен комплекс Science-Smart School of Sofia, обучението е в продължение на основното училище – Izzi Science for Kids, в което ученици с интерес към науките се обучават по програмата на МОН и Cambridge International. Заповядайте на Отворени врати за родители на бъдещи осмокласници на 29 юни 2023 г. Повече информация за конкурса за прием на 4 юли 2023 г., вижте тук: https://izzi.academy/bg/science-smart-school/apply-science-smart/.
ФОТОГАЛЕРИЯ
…
SMART Science е партньор на Данибон в “Представи се”.