„Алиса в Страната на чудесата“ е едно от най-популярните и обичани произведения в литературата. Приказна история, с която са израснали поколения. Но знаете ли какво се крие зад нея? Ето 5 малко известни факта за „Алиса в Страната на чудесата“.
Алиса
Чарлз Латуидж Доджсън, по-известен като Луис Карол, пише „Алиса в Страната на чудесата“ през втората половина на XIX век. Приказната история се оказва революционна за времето си главно заради чудатите герои, дълбоката символика и умишлено вплетените алогизми, които се превръщат в опорна точка за развитието и популяризирането на фентъзи жанра. Но всъщност главната героиня в книгата е обикновено момиче, което Луис Карол познавал. Твърди се, че образът на Алиса е вдъхновен от 10-годишната Алиса Лидъл. Докато тя и сестрите ѝ се разхождали край Темза в компанията на техния семеен приятел, го помолили да им разкаже някаква забавна история. И така той съчинил приказката за Алиса в Страната на чудесата.
Заешката дупка
Заглавието на първата глава от приказката на Карол – „Надолу в заешката дупка“, е придобило огромна популярност и се е превърнало във фразеологизъм, цитиран по най-различни поводи, може да се каже дори по-често от заглавието на самата книга. Например американската писателка Селма Лейнс е нарекла така своя сборник с есета за детската литература – „Надолу в заешката дупка“. Днес изразът се използва като метафора за сюрреалистична и необичайна ситуация, в която човек е попаднал.
Чеширския котарак
Един от най-известните персонажи от „Алиса в Страната на чудесата“ – Чеширския котарак, не присъства в първия вариант на приказката, а е добавен по-късно. По времето на Карол често са казвали „усмихва се като Чеширски котарак“. Не се знае със сигурност откъде идва тази поговорка, но има няколко версии. Според първата в Чешир (където между другото е роден Карол) живял художник, който рисувал над вратите на кръчмите озъбени лъвски муцуни. Според втората версия в Чешир правели сирене като муцуна на широко усмихната котка.
На чаша чай
Един от най-емблематичните моменти в книгата е, когато Алиса е поканена на чай при Мартенския заек, Шапкаря и Съсела. По традиция британците пият чай в пет часа следобед всеки ден. Но приказката е написана преди появата на този обичай и в семейството на Алиса чаят се поднасял в шест, когато децата сядали да вечерят.
Шапкаря
Говори се, че образът на Шапкаря е вдъхновен от истински човек – Теофилиъс Картър, ексцентричен търговец на мебели, живял близо до Оксфорд. Наричали този господин „Лудия шапкар“, защото винаги носел цилиндър и изненадвал всички със зашеметяващи идеи. Например, създал легло будилник, което събуждало собственика, като го хвърляло на пода в определеното време!
Тези и още любопитни факти читателите ще открият в края на новото подаръчно издание на „Алиса в Страната на чудесата“ от Луис Карол, което излиза тази седмица с логото на „Софтпрес“.
Още за книгата прочетете тук.
Читателите на Danybon могат да поръчат книги с 20% отстъпка от сайта на Софтпрес www.soft-press.com, като използват промокод Danybon20. Кодът се въвежда при завършване на поръчката.
…
Софтпрес е партньор в инициативата „Представи се в Данибон“.