“МОН трябва да намали броя на езиковите паралелки, особено извън езиковите гимназии”, препоръчва бившият образователен министър и сегашен депутат от ГЕРБ Красимир Вълчев, който е и председател на образователната комисия в Народното събрание.
“Ако Министерството на образованието иска да помогне на регионите и развитието на икономиката, трябва да намали броя на езиковите паралелки, особено извън езиковите гимназии”, заявява Вълчев, цитиран от “Дневник”.
Причината:
“Проблемът на езиковите паралелки е, че създават нагласи за миграция”, смята бившият образователен министър.
Изказването на Вълчев за намалява на броя на езиковите паралелки е по време на заседание на образователната комисия в парламента, на която е присъствал и министърът на образованието Галин Цоков. На нея министърът информира, че целта на МОН е до 2024 г. поне 160 000 ученици да се обучават в професионални паралелки. В момента има 2470 паралелки, а от тях 1423 са професионални.
Вълчев посочва още, че ще се съгласи с политиката на МОН за увеличение на професионалното обучение, но като се изключат допълнителни паралелки по предприемачество, изкуства и туризъм, пише Дневник.
Вижданията на Вълчев какво ще стане, ако се намалят езиковите паралелки:
“Може би най-добрите ученици няма да отидат в професионалната гимназия по механотехника, ако затворим езиковата паралелка, но биха отишли в паралелка с информационни технологии”.
Красимир Вълчев е завършил Строителния техникум в Стара Загора.