Харвард е университетът, в който са учили голям брой от ултрабогатите хора в света без значение на кой континент са родени. Това е учебното заведение, което произвежда най-много милиардери. Завършването на висше образование не е задължително да доведе до финансов успех, но изборът на университет е важен фактор. Там се създават ценни контакти. Харвард е университетът не само на ултрабогатите американци, но и на най-богатите от Европа, Близкия Изток, Африка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Станфорд, Колумбийският и Пенсилванският университет също се нареждат сред учебните заведения, посещавани от ултрабогатите от цял свят. В топ 10 на университетите на супербогатите са само американски, сочи доклада на Wealth-X, компания, която се занимава с проучвания на богатството.
Около 15% от ултрабогатите в света са завършили престижните американски университети от “Бръшляновата лига”. Много от тях са възпитаници на Харвард, Йейл, Принстън, Колумбийския и Пенсилванския университет.
На регионално ниво се забелязват и други университети, които успяват да пробият донякъде доминацията на американските колежи.
Топ 5 на университетите на ултрабогатите американци
1. Харвард
2. Пенсилвански университет
3. Колумбийски университет
4. Нюйоркски университет
5. Станфорд
Топ 5 на университетите на ултрабогатите от Европа, Близкия Изток и Африка
1. Харвард (САЩ)
2. Кеймбридж (Великобритания)
3. INSEAD (Франция)
4. Оксфорд (Великобритания)
5. Американски университет в Бейрут (Ливан)
Топ 5 на университетите на ултрабогатите от Азиатско-тихоокеанския регион:
1. Харвард (САЩ)
2. Национален университет на Сингапур (Сингапур)
3. Университет на Мумбай (Индия)
4. Пенсилвански университет (САЩ)
5. Университет Цинхуа (Китай)
Общият брой на ултрабогатите хора в момента е малко повече от 226 000 души. През 2021 година се очаква да станат почти 300 000 души. За да влезе човек в категорията “ултрабогат”, трябва да има поне 30 милиона долара.