ПРОЧЕТЕТЕ:
15 месеца достъп до двата модула на платформата easymath.bg на цената на 12 месеца
Шести онлайн пробен изпит по формата на “Математика за всеки” за 2, 3 и 4 клас
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
„Ела! Реши! Победи! – Пролет“ – онлайн математическо онлайн състезание на ИЗИМАТ.БГ
На сайта RussianMathTutors.com, популяризиращ стила на обучение по математика от съветската епоха, има примерна задача, която включва Маша и майка й, която пече партида пайове: три оризови, три бобени и три черешови. Ученикът трябва да определи как Маша може да намери черешовия пай, „като отхапе възможно най-малко от безвкусните пайове“.
Докато Маша хапе пайове, американските родители го изяждат, пише в свой анализ Уолстрийт Джърнъл.
Американските майки и татковци, които са ориентиране към високи цели и са нетърпеливи да дадат на децата си академично предимство, са намерили метод за обучение по математика, идващ отвъд границите на САЩ.
Сингапурската математика насърчава владеенето на концепции и критичното мислене.
Японската математика подкрепя дисциплината на ежедневното изучаване.
Сега друг “математически турбокомпресор” е на мода.
Руската математика, която използва разсъждения и абстрактни понятия за изграждане на разбиране, озарява груповите чатове на амбициозните родители. Това се случва докато страната излиза от пандемия, която накара децата да учат в Zoom. В момента училищата дават приоритет на социално-емоционалното възстановяване пред домашните, но това не е достатъчно на амбициозните родители.
„Винаги съм смятала, че за учениците е страхотно да се стремят към по-високи цели“, подчертава Андреа Кембъл, майка от Нюкасъл, Калифорния.
Трите й деца са учили с инструктори от Russian Math Tutors за 20 долара на час през последните две години, за да участват в математически състезания .
„За математиката винаги може да се направи още и още.“
Докато родителите се застъпват за повече математика, много американски деца се борят с това, което някои наричат „математическа травма“ – стресът, който идва, когато учениците объркат упражненията за запаметяване, бъдат извикани заради грешни отговори или блокират по време на тестове.
„Има хора, които са били травматизирани от математиката“, споделя Каси Алън, директор на управлението на обучението и знанието във Фондацията на семейството на Форд и бивш преподавател по математика в колеж, а сега проучва темата, за да издаде книга. „Хора с математическата травма разказват: „Нещо ми се случи, когато се опитвах да науча математика, което ме нарани, и продължава да ме боли, но трябва да го преодолея, за да мога да бъда математикът, който искам да бъда.“
Родителите, които отчаяно искат да намалят сълзите на децата си, защото не разбират математика, сега са изправени пред избор между различни математически методи, които често звучат подобно. Повечето от тези методи на обучение рекламират едно и също нещо: независимо, критично мислене вместо сляпо назубряне.
Това кара конкуренти като руската математика и сингапурската математика понякога да търсят разлики, за да докажат коя е най-добрата.
Александър Колчински, бивш разработчик на софтуер от Силициевата долина, който емигрира от Съветския съюз като дете и стартира уроци по руска математика преди няколко години, споделя, че използва учебна програма, която надхвърля математиката, като учи децата да учат в училище. Той включва и етика – например има текстови задачи, които включват идеята да се отстъпи място на възрастен човек.
Много руски математически задачи са американизирани като Машите са превърнати в Сузита и други подобни. Има задача, включваща трима съпрузи, които се качват на лодка с жените си и след това започват да ревнуват. Ученикът е помолен да измисли как да се транспортират съпругите на другата страна на реката предвид съперничеството.
„Някой предложи „Използвайте животни“, но животните не ревнуват“, защитава идеята си Колчински.
Часовете, които са виртуални, не се провеждат с трофей за участие или да се следва филосифията всеки да е победител, а има по-състезателна нагласа.
„Очевидно не удряме децата с линийка, тъй като е онлайн“, шегува се Колчински, добавяйки, че няма да има такова наказание независимо как се провеждат часовете. „Но това е сериозно обучение.“
Russian Math Tutors – която има около 400 ученици, 80 от които настоящи – е нищо в сравнение с Russian School of Mathematics – американска компания, основана в Масачузетс през 1997 г. от имигранти от Беларус и Украйна, която в момента обучава 60 000 ученици в 70 филиала. Курсовете са в малки групи след училище, които могат да продължат повече от един час по извънучебна програма. Таксите варират от 2000 до 3000 долара на година.
Колчински смята, че размерът на компанията му е предимство.
„Нашата програма е насочена към по-талантливи деца. Тя е по-предизвикателна от тяхната“, допълва той, имайки предвид съперничещата Руска школа по математика.
„Ако искаш наистина да се справяш добре по математика, отиваш на частни уроци.“
Маша Гершман, вицепрезидент по информационните дейности в Руската школа по математика, заявява, че не е чувала за Russian Math Tutors. Тя добавя, че нейното училище използва групово обучение, защото насърчава по-голямо разбиране и ангажираност в клас.
Руската математика попадна обаче в светлините на прожекторите и се появяват опасения за напрежение заради руската инвазия в Украйна.
Колчински е обмислял премахването на думата „руски“ от „Russian Math Tutors“ и да преименува компанията BYOM, съкращение от Build Your Own Math.
„Хората изпитват някаква неприязън към всичко с името „руско“, споделя той.
Търсенията в Google за термина „руска математика“ обаче продължават въпреки войната и това спира ребрандирането засега.
Гершман разкрива, че търсенето на метода на нейната школа е останало постоянно. Миналата година са добави шест нови локации.
Някои родители се насочват към тези програми, защото се опасяват, че в държавните училища децата им изостават от ранна възраст.
Дипа Брамбхат записва своя второкласник в Руската школа по математика близо до дома си в Тексас по време на пандемията.
„Прочетохме за руската математика, чухме за нея, слушахме лекциите в TED, просто почувствахме, че по отношение на критичното мислене за бъдещето има голям потенциал“.
Нейният 8-годишен син е имал преди слаби оценки по математика, а вече е само с отлични.
Преходът от американското преподаване на математика невинаги е плавен.
Когато 14-годишният Джейлън Амлани започва да ходи на уроци като четвъртокласник в Руската школа по математика близо до дома си в Калифорния, той не се чувствал щастлив. Не можел да възприеме никоя задача. Всичко му изглеждало като извънземни символи.
Сега той е вече първокурсник в гимназията. Прекарва четири часа седмично да учи руска математика, като понякога пропуска футболни мачове, за да не изостава. Усилията го изстреляха с поне две години пред много съученици. Обмисля дори кариера в сферата на изкуствения интелект. Смята, че руската математика му е помогнала да възприема бързо.