Китай направи нов призив за мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна, опитвайки се да се представи като неутрален посредник в едногодишния конфликт, по време на който Пекин се стремеше да поддържа тясно партньорство с Москва без допълнително да разпалва напрежението със Запада, пише в анализ Уолстрийт Джърнъл.
В документ от 12 точки, оповестен в петък сутринта в Пекин, външното министерство на Китай очерта това, което нарече „Позицията на Китай относно политическото уреждане на украинската криза“, използвайки този предпочитан израз за войната, която Русия започна преди година.
Документът обобщава сбор от публични позиции, които китайският лидер Си Дзинпин и други официални лица отдавна са заемали относно войната в Украйна. Въпреки че е кратък, изглежда, че предлага завоалирано предупреждение към Москва да не ескалира конфликта с ядрени оръжия.
Пекин повтори призивите си за „изоставяне на мисленето от Студената война“ и за „спиране на едностранните санкции“ – език, който китайските официални лица рутинно използват, за да критикуват САЩ и други западни сили за отговора им на инвазията на Русия, включително доставката на оръжия за Украйна и използване на широкообхватни икономически санкции за натиск върху Москва.
В позицията не се споменават изрично САЩ или НАТО, но Китай изглежда критикува съюзниците за преследване на „собствената сигурност за сметка на сигурността на другите“ – аргумент, който Пекин използва в очевидна подкрепа за мотивите на Русия за водене на война.
Китай не призовава за незабавно прекратяване на военните действия, а вместо това насърчи диалога, „за да се деескалира постепенно ситуацията и в крайна сметка да се постигне всеобхватно прекратяване на огъня“.
Документът не представя график за преговори или предложение за домакинство на преговори.
Пекин също не прави предложение, свързано с територия – въпрос, който е централен за мирния план на Киев, който призовава Русия да изтегли всички войски от Украйна.
Подходът на Пекин се различава от този, възприет от САЩ и други западни държави в резолюция на Общото събрание на ООН, която призовава Русия незабавно да се оттегли от украинска територия. Тя беше приета от събранието въпреки съпротивата на Русия и въздържалия се от Китай.
Първият дипломат на Китай Уан И обяви миналата седмица, че Пекин ще обяви позиция, очертаващ своите виждания за това как да сложи край на конфликта.
„Китай има желание да работи с всички страни, за да продължи усилията за постигане на ранен мир“, каза Уан на Мюнхенската конференция по сигурността, преди пътуването си до Москва, където се срещна с руския президент Владимир Путин.
Пекин също така обвини САЩ, че удължават конфликта, печелят от войната и заливат трети страни с оръжия чрез лошо управление на доставките на оръжие за Украйна.
„Американските военни предприятия спечелиха много пари от войната в Украйна“, каза говорителят на китайското външно министерство пред репортери тази седмица.
Администрацията на Байдън, от своя страна, оповести разузнавателна информация, която показва, че Китай обмисля дали да достави оръжия в подкрепа на войната на Русия в Украйна. Западни официални лица призоваха Пекин да не прави това, включително чрез официални предупреждения, отправени на Уан в Мюнхен.
Китайски учени описаха документа като опит на Пекин да изясни възгледите си за Украйна и да развенчае западните клевети относно намеренията му.
„САЩ често разпространяват слухове за Китай, казвайки, че Китай иска да се намеси и да помогне на Русия. Това са чисти глупости“, написа в социалните мрежи Джин Канронг, професор в китайския университет Ренмин в Пекин.
“Докато Китай се стреми да насърчи мира, САЩ от друга страна продължават да разпалват пламъци и да наливат масло в огъня за собствените си егоистични цели“, допълва той.
„Затова на първата годишнина от конфликта Русия-Украина е необходимо китайското правителство да повтори своята позиция.“
Някои западни експерти смятат, че документът включва Китай като участник в разрешаването на конфликта, но липсата на подробности поставя тежестта върху други страни “да преместят топката”.
„Това е дипломатическа позиция без съдържание“, посочва Майкъл Ауслин, историк в института Хувър към Станфордския университет. „Говори за всичко и не ангажира с нищо.“
Независимо от призивите си за прекратяване на боевете, Китай се въздържа при пет гласувания в ООН по резолюции, свързани с Украйна, които призоваваха Русия да прекрати военните действия, включително това в четвъртък, което беше прието със 141 срещу седем и 32 въздържали се. Пекин гласува против отстраняване на Русия от Съвета по правата на човека заради нейното нахлуване в Украйна.
Сегашната позиция на Китай също така включва повторно формулиране на основните принципи в международните отношения, като зачитане на суверенитета на всички нации и защита на цивилни и военнопленници. Призовава за усилия за улесняване на износа на зърно от зоната на конфликта и за предпазване на атомните електроцентрали от военни атаки.
Китай обявява, че „е готов да предостави помощ и да играе конструктивна роля“ в насърчаването на възстановяването след конфликта, без да дава подробности.
Западни официални лица реагираха предпазливо на предложенията на Уан, първият дипломат на Китай, че Пекин иска да поеме по-активна роля в насърчаването на мира в Украйна, отбелязвайки тесните връзки на Китай с Москва и нежеланието да осъди инвазията.
В известен смисъл Китай се възползва от войната, която отклони вниманието на Запада от собствените ходове на Пекин към Тайван и му позволи да купи руски петрол на ниски цени. Но връзката на Си с Путин също накърни репутацията на Пекин, особено за европейските държави, за които се надява, че ще бъдат по-заинтересовани да правят заедно бизнес, отколкото да следват все по-твърдата позиция на Вашингтон спрямо Китай.
Повишеният глобален икономически стрес от войната също спомогна за подхранването на инфлацията и направи по-трудно за някои бедни държави, които взеха големи заеми от Пекин, за да изпълнят задълженията си.
Призивите на Китай за „зачитане на суверенитета на всички страни“, първата от 12-те точки в неговия документ за позиция, е основата на външната политика на Пекин. Китай гледа на Украйна като на суверенна държава. Доказателство – телефонният разговор между Си и президента Володимир Зеленски за отбелязване на 30 години отношения между двете страни само седмици преди руските войски да атакуват.
Не е известно Си да е разговарял със Зеленски, откакто избухнаха военните действия, въпреки че китайският лидер се ангажира с Путин чрез видео разговори и лице в лице, докато войната се разгръщаше.
Си се готви да посети Русия за среща на върха с Путин през следващите месеци – вероятнопрез април или май.