62% от родителите нe подкрепят въвеждането на задължителен предмет по религия, сочи проучване на Асоциация “Родители”. В него са участвали над 3000 родители.
В столицата и големите градове идеята среща силен отпор.
Ето изводите от проучването:
- Резултатите ясно показват, че задължителното религиозно образование не среща подкрепа сред мнозиноството родители (62% са категорично против въвеждането на задължителен предмет „Религия и православие“).Само 10% от родителите смятат липсата на религиозно образование за значим проблем. Това показва, че въпросът не е приоритетен за повечето семейства, особено на фона на по-належащи предизвикателства като развитието на мислене и умения у децата (56%), остарелите методи на преподаване и претоварения и зле поднесен в учебниците учебен материал (41-44%).
- Почти половината от анкетираните (48%) се определят като вярващи християни, но дори сред тях няма категорична подкрепа за идеята. 34% от вярващите родители са твърдо против задължителния предмет, а 29% го подкрепят. Това показва, че религиозната принадлежност не е сама по себе си решаващ фактор за отношението към въвеждането на задължителен предмет. Дори вярващите родители е по-вероятно да предпочетат свободата на избор пред задължителното въвеждане на предмет „Религия и православие“, особено, когато става дума за лична тема като вярата.
- Идеята за въвеждане на задължителен предмет има по-голяма тежест в областните центрове и по-малките градове, докато в столицата и големите градове идеята среща силен отпор.
- Само 24% от родителите смятат, че религията трябва да бъде преподавана като отделен предмет от представители на съответните вероизповедания. Най-големият дял родители (32%) подкрепят интегрирането на религиозните теми в литературата, философията и историята, което показва, че повечето родители не отричат напълно религиозното образование, но предпочитат то да бъде представено в по-широк културен и исторически контекст.