Владимир Путин изведнъж се оказва със същия проблем като Володимир Зеленски: как да каже “не” на Доналд Тръмп, без да си навлече гнева на крайно непредсказуемия и импулсивен президент на Съединените щати?
Готовността на Украйна да се съгласи на незабавно 30-дневно примирие след преговорите със САЩ в Саудитска Арабия във вторник прехвърля тежестта изцяло върху Путин да направи същото, пише в свой анализ Политико.
Тръмп се гордее със способността си да сключва сделки и избухна срещу Зеленски, когато го възприе като пречка за уреждане. Милиардерът прекрати военната помощ за Киев и негодуваше, че украинците не искат мир.
Сега, след преговорите в Саудитска Арабия, е ред на руснаците да се чувстват неудобно. Държавният секретар на Тръмп, Марко Рубио, ясно заяви, че “топката е в полето на Русия” и отбеляза, че ако Москва не се съгласи с примирието, “тогава за съжаление ще знаем кой е препятствието за мира тук.”
След като възобнови американската военна помощ за Киев във вторник, Тръмп също така даде ясно да се разбере пред Кремъл какво ще се случи, ако игнорира примирието, заявявайки: “Просто ще продължим,” и предупреждавайки, че “много хора” ще загинат.
Първите сигнали от Русия не са особено обнадеждаващи.
Само часове след предложението за примирие руските сили извършиха въздушна атака срещу родния град на Зеленски – Кривий Рих, убивайки 47-годишна жена, съобщи регионалният губернатор. Руски удари засегнаха също Киев, Харков и Одеса. Четирима души загинаха, когато ракета удари кораб за товарене на зърно в Одеса.
Тръмп заяви, че иска телефонен разговор с Путин, когото през последните седмици похвали като надежден партньор, който желае мир, но Кремъл е предпазлив. Говорителят Дмитрий Песков каза, че такъв разговор може да бъде организиран в кратък срок “ако възникне такава нужда”.
В сряда сутринта говорителят на руското външно министерство Мария Захарова сякаш охлади идеята за временно примирие, заявявайки, че Москва ще взема свои собствени решения относно войната и няма да следва линията на Вашингтон и Киев от Саудитска Арабия.
„Формирането на позицията на Руската федерация не се случва в чужбина поради някакви споразумения или усилия на определени страни“, цитира думите ѝ официалната новинарска агенция ТАСС.
Руският външен министър Сергей Лавров също изглеждаше склонен да изчака някакъв по-голям рестарт в отношенията между Вашингтон и Кремъл. Той заяви, че Западът изглежда показва „първи проблясъци на осъзнаване“, че трябва да работи с Русия, но звучеше скептично относно възможността за незабавно споразумение.
„Невъзможно е да се разчита на добрата воля на настоящите противници, които са обявили целта си да нанесат стратегическо поражение на Русия“, каза той.
Лавров посочва основен проблем за Путин: че примирието може действително да изглежда като стратегическо поражение, което прави трудно за Москва да се съгласи (въпреки опита на Русия да игнорира примирия и дипломатически споразумения).
Накратко, руснаците все още не успяват в основните си стратегически цели, заради които са претърпели загуби от над 170 000 души. Путин искаше кратка война, за да свали Зеленски, да превземе Киев, да осуети привличането на Украйна към Европейския съюз и НАТО и да я подкопае като демокрация.
Руски официални лица не крият факта, че целта все още остава отслабването на украинската държава и отправят максималистични искания към Киев. Те искат да завладеят още повече украинска територия, да ограничат военните способности на Украйна и да предотвратят присъствието на чуждестранни мироопазващи сили там. Просто прекратяването на бойните действия не е крайната цел на нахлуващата армия.
Влиятелен руски депутат също изрази мнение в сряда, предупреждавайки, че Русия не е приключила с борбата. Той настоя, че всяко споразумение за примирие ще бъде единствено при условията на Москва.
Константин Косачев, председател на комисията по международни въпроси на горната камара на руския парламент, отбеляза в публикация в Telegram:
„Русия напредва.“ Той добави: „Истинските споразумения все още се пишат там, на фронта. Това трябва да разберат и във Вашингтон.“
Нищо от първоначалната реакция, идваща от Москва, не би трябвало да е изненадващо.
Путин заяви по-рано тази година, че всяка временна сделка за прекратяване на огъня е неприемлива, като аргументира, че тя би била от полза само за затруднения Киев и неговите западни съюзници.
„Целта не трябва да бъде кратко примирие, някакъв вид пауза за прегрупиране на силите и превъоръжаване с цел последващо продължаване на конфликта, а дългосрочен мир, основан на уважение към законните интереси на всички хора, всички народи, живеещи в този регион,“ заяви Путин през януари.
През последните седмици руските официални лица се наслаждават на зрелището как Зеленски попадна в немилост пред Тръмп и как американският лидер изглежда следва наратива на Москва. В средата на февруари руските държавни медии не пропуснаха да се похвалят с връщането на страната на масата на международната политика, когато американски и руски официални лица, водени от външните министри на двете страни, проведоха разговори в Саудитска Арабия, които продължиха повече от четири часа.
Тази среща беше първият високопоставен личен контакт между американски и руски делегации, откакто Путин нареди инвазията в Украйна преди три години. Държавно контролираните медии в Москва и служители на Кремъл я възприеха като голяма победа за руския президент — завръщане от изолацията.
А в Москва имаше и злорадство, когато Тръмп този месец спря военната помощ за Украйна и прекъсна споделянето на разузнавателна информация след разправията в Овалния кабинет. Имаше очевидно удоволствие от това, че Вашингтон изключи европейците от обсъжданията за бъдещето на Украйна, както и от критиките на Тръмп към Зеленски в яростни изказвания, в които той го обвини, че е „диктатор без избори“.
„Нахалното прасе най-накрая получи подобаващ шамар“, каза с наслада Захарова.
Украинците и техните европейски съюзници положиха огромни усилия, застъпвайки се за Киев, за да обърнат ситуацията.
Това изискваше от Зеленски да преглътне гордостта си, да смекчи своята непоколебимост и да се откаже от настояването си за приоритизиране и договаряне на гаранции за сигурност за следвоенна Украйна преди всякакви преговори за прекратяване на огъня. Тази седмица той също така остави личните разговори в Саудитска Арабия на своя внушителен началник на кабинета Андрий Ермак, вместо сам да ги води.
Тръмп трябва да разбере, че Путин е проблемът
От ноември, когато Тръмп си осигури преизбирането, украинците, съветвани от американски приятели и съветници, решиха да следват стратегия на съгласие, за да избегнат дразненето на непредсказуемия Тръмп.
Идеята беше да оставят Путин сам да разочарова Тръмп, въпреки опасенията, че Путин може да се възползва от желанието на Тръмп за сделка за сметка на Украйна.
„Тръмп трябва сам да стигне до извода, че Путин не е готов да направи никакви отстъпки — нито към Украйна, нито към него“, каза американски лобист, работещ за украинците, пред POLITICO през януари, пожелавайки анонимност, за да говори свободно. „Това трябва да бъде итеративен процес и през цялото време Украйна трябва да бъде конструктивната страна. Тръмп и неговите съветници трябва сами да изпитат руснаците, тогава ще разберат.”
Тази стратегия се разпадна, когато Зеленски не успя да се въздържи, провокиран от вицепрезидента Джей Ди Ванс в Овалния кабинет. Сега стратегията отново е на правилния път и Москва ще трябва бързо да реши как да подходи към Тръмп.
Изглежда малко вероятно руските генерали да искат да намалят натиска в момента. Те са постигнали бавен, но последователен напредък на изток в Донецка област и са на няколко километра от пробив в съседната област Днепропетровск.
През този уикенд те постигнаха значителен пробив в Курска област, като се доближиха до обкръжаването на около 10 000 елитни украински войници, които защитават завзета територия в Русия. Руските командири също планират да увеличат балистичните ракетни и дронови атаки, според украинското военно разузнаване, което наскоро прогнозира, че Москва вече има капацитет да извършва едновременни атаки с участието на 500 дрона.
Следователно не е лесно за Путин да каже на своите генерали, че е време за примирие. Но той трябва да се притеснява за реакцията на Тръмп, ако просто игнорира Вашингтон и продължи с войната си.
Руското издание „Комерсант“ предположи в сряда, че отговорът на Кремъл ще стане ясен едва след посещение в Москва на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп.
Кога това ще се случи не е ясно. Руските медии съобщават, че той се очаква скоро в Русия и преди евентуален телефонен разговор между Тръмп и Путин в петък, но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли твърденията за предстоящо пристигане на Уиткоф.
Съдейки по начина, по който Путин е управлявал предишни дипломатически кръгове с американците през последните години — относно Сирия и Украйна — вероятно ще избере да протака преговорите, като повдига различни възражения и предлага поредица от объркващи контра предложения.
Тонът на Путин често е по-скоро тъжен и изпълнен с „крокодилски сълзи“, отколкото конфронтационен, но той трябва да бъде внимателен. Всичко, което интересува Тръмп, е да постигне своята сделка, и той не обича някой да го спира.