Хубав коментар, който прочетох в дискусиите във Фейсбук страницата на Данибон. Повдига доста интересни въпроси. Бях забравила, че всъщност много от състезанията на учениците са в почивните или ваканционните дни. Така съвсем нямат ваканции.
“Ейййй, ние като ученици започвахме на 15. септември и до около 15. октомври бяхме на бригада за прибиране на грозде, на пипер… В 10. клас ходехме и по 2 седмици на военно. Но още си спомням уроците от училище. А сега учебниците са препълнени с много уроци, академичен стил и малко, и повърхностни обяснения, малко упражнения (почти никакви практически). Вече почти не се стимулират учениците да говорят, тестовете са на мода (къде коректни, къде некоректни). Учителите претрупани със спам-ангажименти, а да не говорим, че нямат никакви права… И после всички се сърдят на учениците, те, милите, са виновни, че са неграмотни, неангажирани, не им е интересно…
О, да! Забравих! И на екскурзия ходехме всяка година. Това ни сприятеляваше, общуването в по-неформална среда е много важно, за да стане един колектив сплотен.
И още нещо забравих: всички ваканции в момента са натоварени с олимпиади. Има деца, особено най-добрите, които са хипер претоварени и никога за тях няма почивка. Какъв е проблемът да се явяват в учебен ден и да са освободени от няколко часа?
Пак за нашето училищно време – концерт, празник, събиране на вторични суровини – все в учебно време бяха. Но въпреки всичко учехме качествено и станахме грамотни. Учеха и хората от малцинствените групи… Но това е друга тема.”