Получих невероятно писмо с анализ на резултатите по математика от НВО в 4 клас. Изчетох го на един дъх. Да, само по една точка сме на различна позиция – за частните училища, и този факт е отбелязан, но за мен беше много интересно и полезно да прочета всички размисли в чудесен анализ, подплатен с емоции и коментари. Той е като есе. Много силно! С много емоция и с много информация. Благодаря! Надявам се и на другите читатели на Данибон да им хареса и да им даде повод за размисъл.
Писмо от читател на Данибон с анализ и коментари на резултатите от НВО по математика в 4 клас (2023)
Аз съм почитател на Вашия блог. Обожавам анализите и класациите на сайта. Образованието е важно за мен. Математиката най-вече. Очаквах с нетърпение да се появи класацията за НВО по математика след 4-ти клас. Веднага започнах да я разглеждам с любопитство. Споделям с Вас мислите си, докато я преглеждах.
На първо място е начално училище в Стара Загора! Евала! И то цели 51 деца. 97,57 е феноменален резултат.
На второ място Питагор. Конкуренцията в частните училища е жестока, Света София е “едва” на 6-то място. Явно наистина има много хубави частни училища. Това, трябва да си призная, много ме натъжава. Смятам частното образование за вредно за държавата. Смятам образованието за един от най-важните приоритети на една държава, а гледайки резултатите на общинските и държавните училища, държавата ни отдавна се е отказала да предоставя добро образование…
В челната десетка правят впечатление две училища, които имат съответно само 1 и 2 представили на изпита. Едното е в с. Мадара, Шуменско. Второто е с. Широка Лъка, Смолянско. Чудя се тези деца на индивидуално обучение ли са? Възможно ли е да има само 1 четвъртокласник в общинско училище? Няма да се учудя в цялото село да няма много малки ученици. Голяма загадка остава това за мен.
Продължавам с класацията. Аз съм от София, затова търся първото общинско училище от гр. София в класацията… Търся в София – частно, частно, частно, … Най-накрая! Намирам го на 33-то място. Това е 145 ОУ. Признавам си, че дори не го знам, не знам дори в кой квартал се намира, но резултатът им е добър – 86,14т. сред 120 деца. После пак частни, 31 СУЧЕМ, 107 ОУ, 10 СУ. Вече обаче сме минали 50-то място в класацията. Реално сред първите 50 училища общински в София са само две – 145 ОУ и 31 СУЧЕМ. Не е добре или поне аз не го усещам добре.
След това решавам да видя къде се намира училището, където учат децата ми, както и къде се намира спрямо училищата в квартала. Говоря за квартално училище, най-близкото до дома. Намирам го между 350 и 400 място. Нормално, училището е най-обикновено. Минали са 70 точки. Не е много зле, ама добре също не е. В района намирам само едно училище с повече от 80т. и второ с малко под 80.. Останалите са по-зле и от нас: движат се между 60 и 70 точки. Мисля си, че училището ни не е много зле спрямо това, което се предлага. После се сещам, че съм чувала да препоръчват на децата от определен етнос, а вероятно и на другите по-слаби ученици, да се “разболеят” за деня/седмицата на НВО. То НВО-то не било задължително. Явно не искат да си развалят “добрата” статистика. Чудя се дали това е масова практика и в другите училища или не…
Аз притеснение за моите деца нямам. Очаквам другата година резултатът на големия да бъде над 90 т. Допускам, че е възможно да направи технически грешки, но под 85т. не виждам как ще падне. Обаче гледайки статистиката, убежденията, че той в това училище не бива да остане, се засилват. И пак поглеждам нагоре из класацията… За 107 ОУ и 125 СУ знам, че имат специален изпит по математика след 4-ти клас. Не знам за други училища, които да имат филтър за математическата си паралелка. СМГ и НПМГ не ги коментирам, за там трябва да разполагаш с тежка артилерия. А за “обикновените” училища, трябва да търсиш из училищните сайтове един по един, за да намериш нужната информация. Досадно и времеемко е, ама съм се примирила, че така ще е, ако търсиш прилично образование за децата си.
Междувременно в класациите забелязвам още някакви любопитни за мен факта. НУКК, където приемат в първи клас с нелек изпит, включващ логическо и пространствено мислене, имат резултат от 75,85 т. Това за деца, приети с филтър, ми се струва наистина малко. Като пък си представя, че поне 15 деца ще имат резултат по-висок от 90т., се чудя колко е бил минималният такъв.. Вторият любопитен факт е, че съществуват частни училища с доста ниски резултати 74-71-66-64, че и по-ниски… Защо родителите изобщо записват децата си в такива училища? Поне, съдейки по наименованията им, не са по изкуства или нещо особено специално. Не разбирам.
За пръв път решавам да погледна какво се случва с училищата в дъното. Признавам си, винаги гледам училищата в началото плюс тези, които ме вълнуват. Скролвам, скролвам… 50 т., 40 т., 30 т., … Сърцето ми се свива. Нима е възможно да е толкова зле? Гледам броя явили се: 30, 8, 22, 64… Шарено и пъстро. Големи випуски, малки випуски, всякакви. А резултатът?! Резултатът е вече под 30 т. Докъде ли ще стигна?
– Асеновград, 43 деца, средно 20.97
– Бургас, 63 деца, 20.44
– СОФИЯ, 89 (!!!) деца, 17.9
– СОФИЯ, 31 деца, 15.03
На последно място са 2 дечица от село в Добричко със среден резултат 12 т.
Чувството не е тъга. Чувството е смесица между отчаяние и безпомощност. Как тези деца ще продължат след четвърти клас? Ще повторят пети, ама колко пъти? 20 точки на НВО! Ами то основа, върху която да се гради, няма. Надали на НВО по български резултатите са много по-различни. Прекалено съм разстроена, за да погледна. И пак се питам: Как? Как се работи с такива деца? Но може би по-важният въпрос е Какво. Какво може да се направи, че това да не се допуска? Какви мерки трябва да се вземат от МОН, за да се прекъсне тази тенденция? Какъв трябва да бъде подходът към тези деца? Каква трябва да бъде програмата на тези деца? Дали да не бъде различна или олекотена? Въпросите са хиляди, но отговори няма.
За някои хора тази класация е просто някакви числа, за мен е тема за размисъл. Знам, че Вие сте почитател на частното образование. Исках да видите обратната гледна точка – на ангажиран с образованието човек, който много държи да избягва частните училища и стерилната среда. Исках и да обърна внимание на проблемите в образованието и долната половина на класациите, защото гледайки само отличниците, определно забравяме за съществуването на цял един паралелен свят.
Уважение за усилията за поддържането на Вашия страхотен сайт и пожелания за слънчево и спокойно лято.