Турция официално е поискала да се присъедини към БРИКС, тъй като ще се стреми да засили глобалното си влияние и да изгради нови връзки извън традиционните си западни съюзници, пише Блумбърг.
Гледната точка на администрацията на президента Реджеп Тайип Ердоган е, че геополитическият център се измества от развитите икономики, твърдят източници на медията.
Новият курс на Турция отразява нейните стремежи да развива връзки с всички страни в един многополюсен свят, като същевременно изпълнява задълженията си като ключов член на НАТО, допълват източниците.
Турция е подала молба за присъединяване към БРИКС преди няколко месеца. Един от мотивите вероятно е разочарованието от липсата на напредък в десетилетния опит за присъединяване към Европейския съюз, добавят източниците на Блумбърг. Кандидатурата също е отчасти резултат от разногласия с други членове на НАТО, тъй като Турция поддържа тесни връзки с Русия след нахлуването й в Украйна през 2022 г.
„Турция може да стане силна, просперираща, престижна и ефективна държава, ако подобри отношенията си с Изтока и Запада едновременно“, заяви Ердоган в Истанбул през уикенда.
„Всеки друг вариант, освен този, няма да е от полза за Турция, а ще й навреди.”
БРИКС е кръстена на Бразилия, Русия, Индия и Китай и Южна Африка.
Четири нови държави се присъединиха в началото на тази година – Иран, Обединените арабски емирства, Етиопия и Египет. Саудитска Арабия беше поканена, но кралството все още не е направило това.
По-нататъшното разширяване на групата може да бъде обсъдено по време на среща на върха в Казан, Русия, от 22-24 октомври.
Малайзия, Тайланд и близкият съюзник на Турция Азербайджан са сред другите страни, които искат да се присъединят.
Ако Турция бъде приета в БРИКС, тя ще е първата НАТО-вска държава, а също и кандидат за ЕС, която влиза в съюз с авторитарни режими.