6 519 789 души е населението на България към 7 септември 2021 г. Това обявиха от Националния статистически институт (НСИ).
В периода между двете преброявания българите са намалели с 844 781 души или с 11,5 на сто. Това е и най-голямото намаление от всички преброявания досега.
Жените са 3 383 527, а мъжете – 3 136 262. Това е съответно 51,9% и 48,1% от населението.
Това са данни, които не включват българите в чужбина.
В резултат на отрицателния естествен прираст за десет години сме намалели с 501 000 души.
Още 344 000 българи са напуснали страната за този период.
“През целия период страната има отрицателен естествен прираст, като най-голям този отрицателен прираст беше миналата година 2021-ва, минус 90 000 души, всички сте запознати с голямото отражение на пандемията върху общата смъртност в страната през последните две години”, каза Магдалена Костова, директор “Демографска статистика” – НСИ, цитирана от БНТ.
В градовете ни живеят 73,3 на сто от българите, в селата – останалите 26,7 на сто.
Обезлюдените населени места са 199. Най-много са те в Габровско и Велико Търновско. Населението намалява във всички области, но най-много във Видин и Смолян.
Най-голяма остава столицата София с население над 1 270 000 души, следват Пловдив, Варна и Бургас.
Българите продължават да застаряват. Населението на 65 г. и над тази възраст е вече 23,5 на сто. Най-млади са жителите на Сливен, най-възрастни във Видин.
В страната ни живеят и 0,9% чужди граждани. Сред тях най-много са родените в Русия, следват тези от Украйна и Обединеното кралство.
Електронно са се преброили 37% от българите.
Председателят на статистиката коментира и защо при преброяването сме шест милиона и половина, а почти толкова, но само над 18 години, имат право на глас според избирателните списъци, съобщи БНТ.
“Списъците, които са за изборите, това са всички български граждани на 18 и повече години, без значение дали се намира на територията на страната или извън нея. А преброяването на населението се интересува от това колко души са на територията на страната”, каза Атанас Атанасов, председател на НСИ.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов коментира, че ако намалението на населението от над 800 000 души е станало ясно по-рано, е щяло да има промяна в мандатите на партиите.
“Изборният кодекс предвижда определянето на мандатите в многомандатните избирателни райони да става на базата от резултатите от последното преброяване. Тъй като в тази кампания още нямаше официални резултати, ние не сме взели решение за изменение на числеността на мандатите”, заяви Цветозар Томов, говорител на ЦИК, цитиран от БНТ.
Това обаче ще се направи за следващите избори.