От 2010 г. насам в Нидерландия се раждат все по-малко деца. Средно една жена има само 1,49 деца, според изследване на Централното статистическо бюро (CBS). Поразителното е, че особено младите, слабо образовани жени са по-склонни да останат без деца. Намирането на дом, постоянна работа или стабилен доход играе основна роля.
Коефициентът на раждаемост намалява за всички групи жени, родени в Нидерландия. Спадът се дължи на факта, че по-малко жени стават майки. Жените, които стават майки, все още имат средно по 2,1 деца и този брой изглежда остава стабилен. Те все още имат същия брой деца като преди.
Според CBS фактът, че повече жени остават без деца, е свързан със стъпката към независимост, която е все по-трудна за младите хора в наши дни.
„Под това имам предвид напускане на дома на родителите и намиране на собствен дом, където можете да създадете семейство“, казва Таня Трааг, говорител на CBS. „Още по-трудно е за жени под 30 години с ниско образование. Често нямат изгледи за постоянна работа и по-ниска заплата.”
Това със сигурност е една от причините, поради които спадът в коефициента на раждаемост при слабо образовани млади жени е най-силен.
Рецесия
Изследователите са разгледали дали икономическата рецесия (2007-2009 г.) е изиграла роля по това време, тъй като тогава на хората им отнема повече време, за да обмислят важни стъпки в живота си, включително да имат деца. Логично заключение би било, че нещата ще бъдат по-лесни след рецесията. Но дори след икономическото подобрение в Нидерландия, не се наблюдава повишаване на раждаемостта.
Според нидерландската статистика променящият се пазар на труда играе роля.
„Стана по-гъвкав. Хората са по-рядко получат постоянен договор. Тъжно е да си помисля, че като двойка не можете да изпълните желанието си да имате деца поради тези практически, рационални съображения“, казва Трааг.
От известно време е ясно, че хората с по-високо образование имат все по-малко деца и сега това е отразено в това проучване. Но спадът в тази група е по-слабо изразен, отколкото сред младите, по-малко образовани жени.
Високообразованите жени често отлагат желанието си да имат деца, защото отделят повече време за образованието си, искат да пътуват, да се наслаждават на живота и да предприемат всякакви стъпки в кариерата, преди да създадат семейство.
„Високообразованите хора на двадесет години изобщо нямат време да имат дете“, казва Ян Латен, професор по социална демография. „Едва когато навършат тридесетте, имат постоянна връзка и доходи, започват да мислят за семеен живот.“
В допълнение към неблагоприятните условия на пазара на жилища и труда, изследването показва също, че жените посочват, че не искат деца поради страх от климатичните промени и „срам от раждане“ заради недостиг на храна, пренаселеност на планетата и възгледите, че така ще допренесат за още по-голямото замърсяване на земята.
“Трябва ли да искате да оставите дете на планета, която в бъдеще ще бъде практически необитаема?“, питат тези жени.
Не е ясно дали тази причина е свързана и с нивото на образование.
Плодовитост
В много страни около Нидерландия коефициентът на раждаемост също е намалял от 2010 г. насам. Единственото изключение от това е Германия. Там коефициентът на раждаемост нараства до 2016 г. Обяснението за това е модернизирането на политиките за отглеждане на деца и родителски отпуск и имиграцията на етнически групи с по-голям брой деца. От 2021 г. много европейски страни отбелязват леко увеличение на общия коефициент на раждаемост.