“Тези малки неща, които означават много”.
“Кавалерството е мъртво”.
Това е честа жалба, която се чува в наши дни. А дори се е превърнало в досадно клише.
“Не, не трябва да е мъртво. Трябва да го възкресим.”
А това е призив на К. С. Антони, който настоява в своя статия за сайта A plus за връщане на кавалерството. Той описва 23 добри маниера от поведението на всеки джентълмен, които трябва да се възприемат от всеки мъж.
Ръководство как да върнем кавалерството в 21 век
1. Един джентълмен винаги отваря вратата на дамата.
Всеки джентълмен гледа на всяка жена и момиче като на дама. Отварянето на вратата не е жест на снизхождение, а е любезно отношение и показване на уважение.
Това правило важи и за вратите на колите без значение кой шофира. Ако трети човек шофира, джентълменът трябва да отвори вратата към тротоара, да се увери, че дамата е в безопасност, и едва тогава да затвори вратата.
При въртящите се врати, модерните правила диктуват, че кавалерът трябва да пусне дамата първа.
2. Джентълментът върви в близост до бордюра.
Идеята е така да бъде защитена дамата от трафика, от локвите и от други проблеми.
3. Винаги джентълменът прави резервациите.
Така джентълментът показва инициативност и дава знак, че е планирал приятно преживяване.
4. Джентълменът дава на дамата своето яке.
Особено когато е студено. Особено когато вали. Ако ви се струва, че е студено, значи и на дамата до вас й е студено. Съблечете си якето (или връхната дреха) и я загърнето с него.
5. Джентълменът е винаги точен.
Ако не сте отишли по-рано, значи сте закъснял. Планирайте трафика и всевъзможните препятствия, които могат да ви забавят. Предварително вижте дали имате в колата си достатъчно бензин. Няма извинение за закъснението на един мъж. Уважавайте времето на дамата. Никога не карайте една дама да чака.
И един ценен съвет, ако дамата закъснява.
Ако дамата закъснява, не обръщайте внимание на това. На въпроса на дамата:
“Колко дълго чакаш?”,
правилният отговор е:
“Дойдох преди няколко минути”.
6. Джентълментът винаги става, когато в стаята влезе дама.
Отново това е знак на уважение и признание.
Джентълментът става и когато дамата излиза от стаята.
По време на ядене, когато една дама се извини и стане, джентълменът задължително също се изправя. Същото се прави и когато тя се връща на масата.
7. Джентълменът прави комплименти искрено и често.
Когато един джентълмен отива на среща с дама, още щом я види, трябва да каже:
“Изглеждаш прекрасно!” или “Изглеждаш зашеметяващо!” или “Много си красива!”
Дори и да са с дамата отдавна, не трябва да смята, че тя е негова даденост, а също трябва да й прави комплименти.
8. Джентълменът винаги помага на дамата да седне.
8.1. Издърпайте леко стола назад.
8.2. Когато краката на дамата се прегънат, за да седне, леко преместете стола напред като го държите с двете си ръце за облегалката.
9. Джентълменът отстъпва своето място в градския транспорт.
И в автобуса, и в метрото, навсякъде, а дори и на спирката. А ако види бременна жена или възрастна дама, без да се замисля джентълменът веднага става и отстъпва мястото си.
10. Джентълменътът помага на дамата с нейното палто.
Джентълменът пита:
“Може ли?”
След това застава зад дамата и внимателно хваща палтото в близост до яката и раменете, така й помага лесно да се облече.
11. Джентълменът винаги казва “Благодаря” и “Моля”.
В наши дни тези прости думички често се пренебрегват, а всъщност могат да направят чудеса. Един джентълмент трябва винаги да ги използва.
12. Джентълменът има добри маниери на масата.
Дори и човек да не е много вещ в използването на вилицата и ножа, поне може да се съобразява с по-елементарното правило – да не говори с пълнa уста.
13. Джентълменът никога не е груб със сервитьори, бармани и др.
Няма нищо по-обидно от това някой да се държи с друг човек унизително и като демонстрира превъзходство. Този вид снобизъм няма място при джентълмените. Говори за лошо възпитание. Ужасно е за всички наоколо.
Важно е да се научи едно правило:
“Отнасяйте се с хората така както искате другите да се отнасят с вас”.
14. Джентълменът плаща сметката.
Не вадете калкулатора, просто платете сметката. И като плащате сметката, не си мислете, че сте платили за нещо повече от вечеря и питиета. Не трябва да имате очаквания за нещо повече след това.
При никакви обстоятелства дамата не трябва да вижда сметката или да разбира колко сте платили. Както винаги и при всички ситуации усмивката е вашият най-добър приятел. Усмихвайте се дори, когато плащате.
15. Джентълменът изпраща дамата до дома й.
Безопасността, комфорта и благополучието на дамата са основен приоритет на всеки джентълмен. След среща, вечеря и други излизания заедно, винаги трябва да сте сигурни, че дамата се е прибрала безопасно. Трябва да й благодарите за приятните мигове и удоволствието от нейната компания.
16. Джентълменът слуша.
Ако искате да опознаете един човек, задавайте му въпроси и слушайте отговорите му. Слушането не означава, че “чакате своя ред, за да говорите”. Не, слушайте! Това означава да сте внимателен, да разбирате реакциите, да разбирате какви са емоциите на другия човек.
17. Джентълменът държи на своята дума и не разкрива тайни.
Не поемайте задължения, ако не сте готови да ги изпълните на всяка цена. Също така ако някой ви е споделил тайна, пазете я все едно е вашата. Няма никакво събитие, което да ви освободи от тези задължения. Джентълменът живее и умира с тайната, която е заключена в него.
18. Джентълменът никога не удря жена.
Няма значение при какви обстоятелства един джентълмен никога не удря жена. Няма никакво извинение за такова поведение. Няма никакво “Ами ако …?”. Не съществуват условности и предположения. Господата не удрят жени. Това е. Край.
19. Джентълменът показва инициативност.
Ако поканите една дама на среща, винаги трябва да имате идея какви забавления да й предложите.
20. Джентълменът обръща внимание на детайлите.
Джентълменът трябва да знае всичко за своята дама – какво харесва, какво не харесва, а дори и какъв номер обувки носи. Други детайли: какъв е размерът на пръстените й, какъв й е любимият цвят, какви цветя харесва.
Тази информация е винаги полезна за един джентълмент. Например, поднася на любимата си букет от лавандула, защото знае, че това й напомня на баба й. Т.е. демонстрира, че го вълнува всичко за неговата дама.
21. Джентълменът иска благословията на семейството й преди да й предложи.
Защо в наши дни се забравя това, че мъжът трябва да иска съгласието на бащата на момичето?
Този жест е уважение към цялото й семейство: майка, баща, баба, дядо, братя, сестри. В крайна сметка това е молба да се присъедите към тяхното семейство.
22. Джентълменът е “момче за всичко”.
Робърт Хайнлайн, американски писател-фантаст, пише:
“Човек трябва да може да смени пелена, да планира настъпление, да заколи прасе, да управлява кораб, да проектира сграда, да напише сонет, да направи баланс на сметки, да построи стена, да намести кост, да успокои умиращ, да приема заповеди, да дава заповеди, да работи в екип, да действа сам, да решава уравнения, да анализира нов проблем, да разхвърля тор, да програмира, да сготви вкусно ястие, да се бие ефективно, да умре смело. Специализацията е за насекомите.”
Джентълменът знае как се правят нещата. Той е човекът, към когото всички гледат в случай на бедствие – без значение дали е природно или социално.
Джентълменът е готов да отговаря на въпроси. Ако не знае отговора, той знае кого да попита.
Той е уверен и находчив. Може да се справя с всяка ситуация, която се появи в живота му.
23. Джентълменът показва всеки ден, че го е грижа за дамата до него.
Цветя. Мили бележки. Спа ваканция. Комплименти. Всички тези неща показват всеки ден вашата обич към дамата.
Маниерите не са нещо, което сте принудени да правите или показвате. Те са по-скоро нещо, което кара хората около вас да се чувстват по-добре, когато са с вас.
Съветите са дадени от К. С. Антони за сайта A plus.