Пътеписи от Великобритания
Има изложби, които толкова впечатляват, че човек притаява дъх, когато е сред творбите и след това дълго не може да забрави това усещане. А вероятно и никога няма да го забрави. Точно така се почувствах при посещението ни на изложбата “Роден и изскуството на Древна Гърция” в Британския музей в Лондон. Залата беше приятна и прохладна, а в нея се намираха мраморните и бронзови шедьоври на френския скулптор Огюст Роден и фрагментите от Партенона. Беше приятно пътешествие из света на гениалния творец и как той се е вдъхновявал от древногръцките статуи, за да постави радикално нова посока в модерното изкуство.
Харесвам и скулптурите на Роден, и цялата история на Партенона. Досега не бях навлиза обаче в тази връзка между френския скултор и древногръцките творби. Единствено засякох подобни препратки в Археологическия музей в Атина, където също имаше изложени негови статуи.
Изложбата в Британския музей беше гениална! По уникален и достъпен начин показваше на посетителите вдъхновението на Роден от древногръцките творци и визуализираше по подходящ начин всяко влияние.
Огюст Роден посещава през 1881 година Лондон за първи път. По време на това пътуване вижда скулптурите от Партенона, които са изложени в Британския музей. Никога не успява да посети самия Партенон, но видяното в музея, му разкрива красотата на тези древногръцки шедьоври.
Като повечето скулптури от древни руини, статуите от Партенона също са повредени през вековете. Роден обаче се вдъхновява точно от това – силата на самото тяло. Той дори започва да премахва главите и крайниците от своите творби, за да добият вид, близък до този от древния свят.
Като прави това, той създава нов жанр в съвременното изкуство – торс без глава и крайници.
100 години след смъртта на Роден изложбата в Британския музей (26 април – 29 юли 2018) се стреми да покаже неговото вдъхновение от гениалността на древногръцкото творчество.
Два шедьовъра на френския скулптор – “Мислителят” и “Целувката” привличаха като магнит посетителите, а след като човек им им се наслади, спокойно преминаваше в културното пътешествие, което свързва Роден и Партенона.
Малкият ни син Виктор отдавна се впечатлява от “Мислителят” на Роден и сега позира до него.
И до “Ходещият човек”.
Творбите на Роден са предоставени за изложбата от Musée Rodin в Париж. За първи път те се показват заедно с някои от скулптурите от Партенона.
Посетихме изложбата след като разглеждахме в продължение на няколко часа Британския музей. Вече мислехме, че няма какво да ни изненада след всичко видяно. Но тази изложба беше наистина “черешката на тортата”.
Намерихме сили след дългите часове и обиколки да се насладим напълно на всяка статуя и внимателно да се запознаем с връзката Роден – Партенона и как древният свят е оформил артистичната визия на един от най-великите скулптори в по-ново време.