През XVIII век в епохата на френския крал Луи XVI богатите семейства са държали изключително много на красивата подредба на масите за хранене. Тогава френската кухня бележи голям разцвет. Появява се “haute cuisine” („висша кухня“).
За този период е било характерно да се сервират четири курса ястия. В книгата на Alexandre Grimod de la Reynière “Almanach des gourmands” от 1804 година има по-подробна информация какво са включвали.
Първото е включвало супи, ордьоври, предястия.
Второто – печено и салата.
Третото – студена паста, entremets. Entremets e ястие, сервирано преди десерта. Популярно е било в домовете на аристократите и на висшата средна класа. В по-ново време все повече се доближава до разбирането за сладко ястие, десерт и най-често торта.
Четвърто – десертът, който е включвал сурови плодове, конфитюр (compote), бисквити, френски макарони, сирене, бонбони, петифури.
Масата за хранене в епохата на френския крал Луи XVI става истинско произведение на изкуството.
Обстановката наоколо също е била много пищна.
Всичко се подрежда с финес, спазва се симетрия, слага се декорация.
Чинии, чаши, прибори, свещници, захарници, подноси и др. – всичко е трябвало да бъде на определено място.
До 19 век на големите церемониални вечери напитките са се поднасяли от валета. Зад всеки гост е имало вале. По тази причина сервизите за напитки, чашите, бутилките за вино или за освежителни напитки са били разположени на шведска маса или конзола.
На ежедневните семейни вечери обаче можело да бъде не всичко толкова тържествено. По тази причина чашите, гарафата, бутилките с вино или с освежителни напитки е можело да се слагат на масата.
В Музея на керамиката в Руан е показана типична маса за хранене от епохата на френския крал Луи XVI. Подредбата е за сервиране на десерта.
Чиниите са от прочутата руанска керамика от 1700-1730 г., декорирана в синьо. Краските по тях показват изящност и голямо майсторство на грънчарите от Руан – град, известен с фаянса и керамиката си. Имали са богата украса. В средата чиниите са били с герб или декорация, а в края са имали красива бродерия. Ползвали са синьо, червено и охра.
Чиниите обикновено са били с диаметър от 49 до 55 см. Имат и дупки на гърба си и могат да се окачат на стена.