За първи път Британският музей потвърди, че преговаря с Гърция върху забележително споразумение, според което някои от мраморите от Партенона ще бъдат върнати в Атина.
Миналия месец гръцкият вестник Ta Nea съобщи, че двете преговарящи страни са се срещали тайно във връзка с оспорваните антики, които са изложени в Британския музей от 1832 г., след като са били извадени от Акропола в Атина от шотландския благородник лорд Елгин. Директорът на Британския музей през последните месеци сигнализира за готовност за сключване на сделка за уреждане на вековния спор, но нито той, нито от музея потвърдиха, че дискусиите са започнали.
На 3 януари Блумбърг обяви, че директорът на Британския музей и представителите на Музея на Акропола в Атина „се приближават“ към споразумение, което може да доведе до това „част от мраморите да бъдат изпратени в Атина на ротация в продължение на няколко години“. Възможен е и културен обмен на предмети с институцията в Атина. Британците обмислят излагането на гипсови копия на скулптурите от Партенона.
Говорител на Британския музей заяви пред Гардиън:
„Казахме публично, че активно търсим ново сътрудничество за Партенона с нашите приятели от Гърция и с навлизането в новата година продължават конструктивните дискусии.“
През последните години Британският музей е подложен на засилващ се натиск да признае претенциите на Гърция за мраморите, тъй като дебатът за собствеността на произведения на изкуството, плячкосани по време на периоди на колонизация, е тема от световен мащаб.
По време на спора правителството на Обединеното кралство твърдеше, че решенията относно колекцията на Британския музей са извън неговата законова компетентност. От своя страна музеят каза, че скулптурите са получени законно от Елгин, който е имал разрешение за операцията от османските сили, управлявали Гърция през 19 век.
„Няма да разпилеем нашата страхотна колекция, тъй като тя разказва уникалната история за нашето общо човечество“, заявиха от Британския музей в изявление миналия месец, преди да добавят, че се „търсят нови положителни, дългосрочни партньорства със страни и общности по света и това, разбира се, включва Гърция.”
Фрагменти от оригиналния фриз на Партенона са разпръснати в музеи из цяла Европа, но бавно се връщат обратно в Гърция.
През май Италия обяви, че фрагмент от източния фриз на Партенона, притежание на сицилиански музей, ще остане в Атина. Артефактът, изобразяващ крака на богинята Артемида, беше върнат като част от четиригодишно споразумение за наем между Гърция и Археологическия музей в Палермо.
Съвсем наскоро Ватикана обеща да предаде три фрагмента от мраморите на Партенона, съхранявани във Ватиканските музеи. В съобщението Ватикана описва хода като „дарение“ от папата за Гръцката православна църква и каза, че това е „конкретен знак за неговото искрено желание да следва вселенския път на истината“.