Le Beaujolais nouveau est arrivé!*
Това са почти сакрални думи, които можете да чуете тази вечер, т.е. в третия четвъртък на ноември, на много места по света. Младото божоле е червеното злато на Франция.
С “Младото божоле” се отбелязва краят на прибирането на реколтата. До Втората световна война е било само за местна консумация. През 1937 г. излиза директива, в която се казва, че това вино може да се продава официално след 15 декември в годината на реколтата. Тези правила обаче са облекчени през 1951 г. и датата става 13 ноември. По-късно се променя на 15 ноември. През 1985 г. датата отново е променена и вече е третият четвъртък през ноември. Всичко е от гледна точка на маркетинга.
“Младото божоле” се прави от сорта “Гаме”, произведен в региона Божоле във Франция. Бере се на ръка. Този сорт е въведен от Филип льо Арди през 1395 г. Виното от него е леко, има лилаво-розов цвят и свежи плодови аромати с нюанси на банани, смокиня и круша. Пие се охладено до около 13-16 градуса. Най-подходящи към него са леките ястия и френските сирена бри, фурм д’Амбер, рокфор.
Жорж Дюбьоф вижда голям маркетингов потенциал и през 70-те години продажбата на младото божоле става национално събитие. През 80-те години манията завладява Европа и Северна Америка, а през 90-те години – Азия.
Денят на младото божоле е винаги съпроводен от много публични събития, тържества и най-вече реклама. В Съединените щати се рекламира като питие за Деня на благодарността, тъй като той се пада седмица след като виното може да се продава.
Годишното производство на “Божоле нуво” е около 49 милиона литра. Това е почти половината от винената продукция на региона Божоле. Половината от количеството се изнася към най-големите световни пазари – Германия, Япония и САЩ.
*”Младото божоле дойде” (превод от френски)