STEAM е абревиатура от Science (наука), Technology (технологии), Engineering (инженерство), Art (изкуство) и Mathematics (математика).STEAM обучението не приключва с преподаването на знания. То предизвиква учениците и им помага да развият нужни умения като критично мислене, креативност, разрешаване на проблеми и то докато работят по реални казуси.
Какво всъщност стои зад STEAM?
S – Отиваме на плажа и децата си играят с водата. Пълнят морска вода в една кофичка, оставят я и забравят за нея. Става време за тръгване, събират нещата си и забелязват, че кофичката е празна, а на дъното ѝ има кристалчета. Защо стана така?
Т – Технологиите вече присъстват във всеки един аспект на живота ни. Именно затова е важно да се знае кое как работи и защо е така. Например, защо вратите в моловете се отварят автоматично и как точно засичат, че се приближава човек.
Е – Инженерството е основата на всичко, което ни заобикаля – пътища, мостове, сгради. Например, имаме две скали и искаме да направим мост между тях. Какви материали трябва да използваме за него? Какъв трябва да е дизайнът му, за да издържи тежестта на хората, които ще минават през него?
А – Изкуството е много повече от рисуване и музика. Това е разгръщане на въображението, така че децата да развият креативността си и да могат да я използват в различни ситуации, например, при решаването на проблеми.
М – Математиката е от изключителна важност, не само да можем да правим елементарни ежедневни пресмятания. Тази дисциплина развива логическото мислене, което има неизменна роля в бъдещето на децата и се нуждаят от него независимо в коя сфера изберат да се развиват.
Защо STEAM е важно за развитието на децата?
Основополагащи концепции в STEAM са – изследване, задаване на въпроси, тестване и анализиране. Всички те оказват влияние върху развитието на учениците, техните резултати и знанията, които след това да приложат в живота си.
STEAM начинът на обучение позволява фокусирането върху реални проблеми. Това дава възможност на децата да се съсредоточат в поставените задачи и да чувстват приноса си, когато търсят решения. Заедно с това развиват и важни умения:
- Критично мислене
- Решаване на проблеми
- Иновативност
- Креативност
- Комуникативност
- Работа в екип
- Самостоятелно учене
Мястото на STEAM в образованието
Когато се прилага правилно, STEAM обогатява учебната програма, като насърчава по-задълбоченото разбиране на изучаваните теми. При тези уроци се прилага интердисциплинарен подход, а учените успяват сами да видят връзките между различните предмети и как си взаимодействат в реалния живот.
В часовете по математика учениците могат да изградят 3D фигури от подръчни материали и да тестват тяхната устойчивост, като записват и анализират резултатите, за да определят най-подходящите материали.
Часът по литература може да включва задача за създаване на пиеса по изучаваното произведение. Дори може да се заснеме и обработи като финалният резултат да бъде кратък филм.
Възможностите са безкрайни, а учителите в ЧОУ “Светлина” създават уникални уроци, които ангажират децата, докато те опознават света. Приемът на първокласници за учебната 2025/2026 година е отворен, а един от профилите е именно STEAM. Елате в семейството на “Светлина”, кандидатствайте ТУК.
…
ЧОУ “Светлина” е участник в инициативата “Представи се в Данибон”.