“При кои учители си по английски?”
Това е един от най-срещаните въпроси след подготвителната седмица на 8-класниците в Американския колеж. Класовете се формират след направени тестове за ниво по английски, но в един клас всички ученици са с различно ниво.
Темата “кой учител ти е преподавал по английски в 8 клас” е много срещана в разговори между възпитаниците на различните випуски. Оформя се нещо като общност – например: ученици “на Поли Маринова”, “на Елка Дачева”, “на Руми Иванова”, “на Цветкова”. И ако сте били при един и същ преподавател в 8 клас, следват доста спомени.
Преди седмица споменах, че малкият ми син е при Поля Маринова и веднага писа приятелката ми Радост, която е гост блогър в Данибон в рубриката “Споделена от Радост”, и каза, че и нейната дъщеря преди години също е била при мис Маринова. Големият ми син и племенничката ми пък са от учениците мис Иванова.
Има 10 паралелки на 8-класниците в Американския колеж. Във всяка паралелка са по (около) 18 ученици. Паралелките не са с букви, а са с цифри: 8/1, 8/2 и така до 8/10.
Всяка паралелка има двама учители по английски – един българин и един чужденец. Българските учители са в колежа от години, а някои от самото възстановяване на училището през 90-те години на 20 век. Чуждестранните преподаватели обикновено често се сменят. Може би на около 2 години. Единствено мис Зи (Лоръл Змолек-Смит) е учител в колежа отдавна и всичките й ученици през годините споделят, колко е готина и какви хубави баници прави.
Кои са преподавателите по английски на 8-класниците в Американския колеж в София през учебната 2021/2022 година?
8/1 и 8/2 – Лоръл Змолек-Смит и Поля Маринова
8/3 и 8/4 – Джулиан Френд и Елка Дачева
8/5 и 8/6 – Моли О’Кийф и Румяна Иванова
8/7 и 8/8 – Греъм Патисон и Велислава Цветкова
8/9 и 8/10 – Марк Джервис и Симка Стефанова
В Американския колеж, за разлика от другите училища в България – например езиковите гимназии, тези учители са само за 8 клас. След това имат други преподаватели, които също се сменят всяка година. Всяка година класовете се формират наново. Няма постоянни класове с постоянни класни ръководители както е познатата българска схема. Ежегодно трябва да опознаваш нови съученици и учители. Всъщност няма и класни ръководители. Тази роля в известна степен се изпълнява от адвайзърите на учениците. Всеки ученик си има адвайзър, който може дори и да не му преподава. В групата на адвайзъри също са ученици от различни класове. Синът ми например е 8/2, а адвайзърът му е преподавател по английски на 8/7 и 8/8. Идеята е максимална социализация и опознаване с различни хора – в клас, в групата на адвайзъра, в бловата система (например, соколи, черни орли и т.н.), в клубовете.