Започнах да чета книгата за историята на Украйна. Казва се “Портите на Европа. История на Украйна “. Автор е Серхий Плохий.
За историята на Русия и Украйна се притеснявам да чета трудове, написани от местни историци, но видях, че Плохий е точно най-цитираният автор по темата в световните авторитетни издания. Професор е от Харвард. Украинец по произход.
Пише много увлекателно. Приключих с първата глава, в която се описва кои племена са живели по земите на днешна Украйна в Древността. Разказва за скитити, а след това как жители на древногръцкия град Милет започват да колонизират Крим и да създават градове.
Има и връзка с древногръцките митове. На остров в устието на Дунав или Днепър Ахил намерил вечния си покой.
А ако се чудите защо украинките са толкова смели, ето едно обяснение. Някъде около река Дон живели храбрите амазонки – жените воини.
И един важен факт за река Дон. В Древността до 18 век за Европа и за западната цивилизация се приемало, че стигат до река Дон. На изток от Дон се смятало, че започва Азия.
“Северната граница на елинистичния свят се превърнала в източна граница на Европа. Такава и щяла да остане за още 2000 години, когато възходът на Руската империя през 18 век пречертал картата на Европа и придвижил източната й граница чак до Урал”, пише Плохий.
Ако човек погледне картата и проследи извивките на Дон, ще види, че реално малка част от Русия попада в европейската част според старите разбирания къде свършва Европа. Може би и заради това някои определят Русия повече като азиатска страна.
И още нещо научих. Древноримският поет Овидий е умрял в Констанца, днешна Румъния. Той също има бегли описания кои живеят в земите на днешна Украйна.
Препоръчана лекция за историята на Украйна:
Предполагам чудесният курс на Тимъти Снайдър Ви е попаднал в полезрението, но ето все пак и линк.
Той набляга повече на процесите, отколкото на фактологията, така че курсът представлява добро допълнение към книга като тази на Плохий. Прави и доста уместни препратки към настоящата ситуация. Между другото в някои от лекциите (особено четвъртата, ако правилно си спомням) доста се споменава и средновековна България. Забележете, че към видеата могат да се включват и английски субтитри, макар че речта му се чува достатъчно добре.