През август 2022 г. посетихме семейно Русе – родния ми град. Разгледахме почти всички музеи. Един изключителен човек обаче остави много силни впечатления у нас. Това беше Деян Драгоев, уредникът на крепостта “Сексагинта Приста”. Когато говореше, всичко в него пламваше и заразяваше околните. Личеше си, че обича всичко, което прави. Обича това, с което се занимава. И с огромно удоволствие предава на другите своето знание.
Освен за крепостта Сексагинта Приста, ни разказа за още едно свое огромно вдъхновение – Кале Широково. За него това е нещо невероятно. Сравняваше някои детайли само с тези в Константинопол. Сподели, че не са получили финансиране от държавата за изучаване на археологическия обект, но няма да се откажат. Ще търсят модерни начини да го проучат, да популяризират и след време да стане достъпен и за почитателите на историята.
Оставих своя имейл и го помолих да ми изпраща материали, когато има какво да сподели. А аз, като русенка, почитател на историята и човек, уважаващ такива хора като него, които дават цялата си душа и сърце за нещо ценно, ще помествам информацията.
Вчера, по случай празника 22 септември, получих първия имейл. Вече има създадена Фейсбук страница за Кале Широково – можете да я харесате ТУК.
Пише ви уредникът на Сексагинта Приста.
Позволих си днес на този светъл български празник да ви досадя с молба за помощ и популяризиране на нашата страничка и съответно крепостта Кале Широково.
Целият екип ще бъдем благодарни за помощта!
Ето какво научаваме от Фейсбук страницата за Кале Широково
Крепостта, известна като „Кале Широково“ отстои на 35 км южно от гр. Русе. Разположена е на естествено защитен скален нос, при сливането на реките Баниски и Черни лом. В резултат на осъществените през 2020-2021 г. археологически разкопки, са разкрити останки, принадлежащи на един от най-значимите центрове през късноантичната и средновековна епоха в Русенска област.
Възниква като военно укрепление през втората четвърт-средата на V в. Към това време се отнася строителството на две крепостни стени – основна и протейхизма (дублираща стена) с прилежащите им кули, преграждащи скалния нос от север и изток. Изградени са от големи, рустицирани каменни блокове с размери, достигащи повече от 2 м. Част от тях носят по себе си каменоделски знаци и монограми. Основната крепостна стена е с регистрирана широчина от 4,80 м, което я превръща в най-широката известна понастоящем крепостна стена в днешните български земи. Цялостно разкрита и проучена е южната кула на най-вътрешната крепостна стена. Тя е с диаметър от 11 м, изнесена пред фронта на отбраната на 5 м и с дебелина на стените от 3,50 м. Запазена е на височина от 3 м. Археологическите проучвания показват, че благодарение на мощната си укрепителна система крепостта преживява аваро-славянските нашествия от последната четвърт на VI в., превръщайки се в едно от трите засвидетелствани укрепени селища в долината на р. Русенски лом с регистрирано обитаване в първата половина на VII в.
През средновековната епоха в източна посока е изградена трета крепостна стена, с което укрепената територия е разширена от 9 на 17 дка. Изказани са мнения, че в развалините на Широковското кале трябва да се търси споменатия през XII в. от арабския учен и географ ал-Идриси важен търговски град Агранзинос, а други учени отъждествяват крепостта със средновековния български град Кръстовец, споменат от Мехмед Нешри във връзка с походите на Али паша през 1388 г. в днешна Североизточна България.
Още информация за Кале Широково можете да прочетете ТУК.
Надявам се и други русенци и почитатели на историята да се включат в подкрепа на този ентусиазиран екип, за да разкрие още повече от Кале Широково. Най-малкото, което можем да направим, е да харесаме Фейсбук страницата им и да споделим информацията с други наши приятели за този археологически обект. И да се надяваме скоро да има още едно историческо бижу до Русе, което да посещаваме.