Старосел!
Това беше изборът ни за бягство от града и то точно в момента, когато се прощавахме с лятото и приветствахме есента.
Дилемата ни беше между Старосел и Перперикон.
Искахме да се потопим в историята на траките и да започнем да опознаваме тракийските забележителности по българските земи.
Избрахме Старосел и заради това, че можехме да научим не само повече за историята и културата на траките, но и да си подарим 3 празнични дни със спа ваканция и винени дегустации.
На 26 септември сме се венчали и беше чудесен повод за такъв ваканционен подарък за годишнината ни.
Очаквахме, че ще изкараме приятно, но хубавото беше, че и в това наше пътешествие срещнахме нотки на изискани преживявания, които ни допаднаха и бяха по наш вкус.
1. Тракийските храмове
Старосел е известен в последните години със своите тракийски археологически забележителности. Точно заради тях потеглихме в тази посока. Това, което видяхме обаче, надхвърли нашите очаквания.
Колоните в храма в тракийската могила “Хоризонт” са впечатляващи. Той е от 5-4 в. пр.н.е. Има 6 лицеви и 2 странични колони. Подобен тракийски храм досега не е откриван. Различава се значително и от гръцките, които са изцяло открити и заобиколени от колони от всички страни.
В Тракийския култов център човек се чувства като в “Индиана Джоунс”.
Това е нещо величествено и градено с много математическа и инженерна мисъл. До красивите стълби някога е имало фигури на лъвове в реални размери, но от археолозите са открити само лапите – явно другите части са откраднати от иманяри. След като се изкачат стълбите и се премине през вътрешно помещение, човек попада в просторен купол, под който има полуколони.
Когато се погледне нагоре, все още се виждат краските на храма – синьо, червено и черно.
Елементи от този фриз видяхме в един от басейните на близкия спа хотел, който беше в тракийски стил.
2. Винарна в тракийски стил и изискан винен тур
Виното на Старосел е познато. Мнозина са влюбени в розето на винарната – Розе Милезим. Други са впечатлени от мавруда. Трети харесват и бялото им вино. Най-интересно предложение обаче вероятно е Мерло 2019.
В ресторанта на спа хотела могат да се пробват много от вината на Старосел, а също и ракията им, която била доста добра, но аз не съм почитател на тази напитка и не мога да споделя личен опит.
Има и магазин, от който могат да се закупят бутилки.
По време на престоя ни в Старосел се записахме на винен тур за дегустиране на 7 вина. Бяха 2 бели, 1 розе и 4 червени.
Разходката из винарната е много приятна. Впечатлиха ме три момента – “хотелът за вино”, залата за дегустации и самата дегустация.
“Хотелът за вино” се намира в залата за дегустации. Това са клетки, в които колекционери съхраняват винената си колекция от Старосел. Наемът е 120 лева на година, но трябва да се закупят 100 бутилки.
Залата за дегустации се намира под изкуствена молига, която е копие на могилата от Тракийския култов център в Старосел.
Вътре наистина прилича на тракийски храм и е много изискано.
Дегустацията беше много приятна. Започнахме с бели вина, преминахме през розе и приключихме с червено вино. Имаше съвети как най-добре да се дегустира и история за всяко от вината, които опитвахме. Цената на винения тур за 7 вина е 30 лева на човек.
Точно пред апартамента, който бяхме наели се простираха лозовите масиви на комплекса, а до тях беше и винарната и можехме да наблюдаваме редовно част от процеса по приготвяне на виното.
3. Спа ритуали с вино и ароматна козметика с гроздови семки
Хотелът, в който бяхме, се оказа с два спа центъра. Основно бяхме в този в “Тракийската резиденция”. Там ми хареса като идея басейнът в тракийски стил.
Единствено не ми допадна, че беше добре да е тих басейн, за да се наслади човек на атмосферата, а беше разположен точно до детския басейн и съответно беше доста шумно.
Повече се радвах на големия басейн с хидромасажните дузи. Много оригинална беше солната пещера – наистина изглеждаше като пещера, а по земята имаше много сол.
До нея имаше солен басейн, който разкриваше гледка към градината с разхождащи се животинки.
Записахме си няколко спа процедури.
Интересен е ритуалът “Тракийска резиденция”. Той е за двама и се изпълнявяа в хамам.
Първо има 30 минутки отмора във вана с минерална вода и вино. Поднасят се и две чаши розе. Следва гроздов пилинг и маска за цяло тяло с винена утайка. После идва ред на елемент от ритуалите при хамам – пяна масаж с кесе.
Финалът е масаж с масло от гроздови семки. Подарихме си наистина прекрасни 90 минути релакс.
Опитах и терапия за лице, която се наричаше “Завладяваща винена терапия”. Първите два момента бяха много приятни – масаж с масло от гроздови семки и пилинг с гомаж с гроздови семки. Последва маска с грозде и за финал – крем, който не е от козметиката на Старосел.
От хотела ни предоставяха всеки ден и козметика за банята. Така че опитахме техните сапуни, шампоан, душ гел и балсам – всички от гроздови семки. Шампоанът и душ гелът много ми допаднаха.
За вкъщи си купих продуктите, които ми харесаха – шампоан, душ гел, масло и гомаж за лице с гроздови семки.
4. Вкусна храна
Рядко, дори в София, съм виждала в ресторант да има толкова разнообразни предложения от различни видове месо – телешки, патешко, агнешко и др. И всичко беше чудесно приготвено. Тъй като бяхме избрали да бъдем в апартамент, това ни “спаси” от предложението да вечеряме на блок маса в друг ресторант на хотела и можехме да се храним – както казваме “човешки” – в заведението им в български стил.
А ние точно и това търсим – нормален ресторант с хубава храна и обслужване със сервитьор, а не ставащите все по-популярни вечери на блок маса.
Освен месните специалитети, на които се радвахме много всяка вечер, няма да забравим и лютеницата, която се приготвя в ресторанта.
Мъжът ми каза, че му напомня на тази от детството му, която е била по пловдивска рецепта.
Усещах повече чушки в сравнение с типичния вкус, с който сме свикнали.
Най-впечатляващата гозба е беше телешка опашка. Месото беше много крехко. Всяко ястие с телешко беше прекрасно.
5. Разхождащите се пауни из градините на хотела
Ако човек погледне хотелския комплекс, би казал, че точно така си представя да изглежда българско градче и селце – всичко е чисто, подредено, зелено, красиво.
Сградите са в български стил и напомнят например на постройките в нашите манастири.
Навсякъде е зелено и има много цветя. Особено рози.
Но най-впечатляващите гледки са с разхождащите се свободно пауни. Това беше първото,, което видяхме още в първите метри, когато влязохме в хотелския комплекс.
Тези грациозни птици придават изключителна изисканост и спокойствие в цялата атмосфера.
Една вечер имахме интересна случка.
Първо се разходихме при розите и лозята. Открихме, че розовите рози ухаят най-хубаво.
А след това бяхме до пианото и слушахме музиката на саксофонист с приятен коктейл.
И като се прибирахме в апартамента ни, открихме, че точно до нас се е настанил крилат съсед.
Красивата синя птица беше точно под прозореца на стаята на сина ни.
Последните гледки от посещението ни в Старосел бяха подобни на първите.
Красивите пауни спокойно се разхождаха в своята достолепна осанка из градините и придаваха допълнителна изисканост на цялата тази приятна есенна почивка.
Почивката ни беше чудесна!
С нея си направихме хубав подарък за 24 години щастлив семеен живот.
За семейства с пораснали деца и надскочили 45-годишна възраст какво друго им трябва, за да допълват с нови приятни усещания и с нотки на изисканост хубавия си съвместен живот!
Мислим да поставим с тази ваканция началото на още обиколки по тракийски забележителности, а също така да търсим и релаксиращи спа комплекси (с хубава храна, но без блок маси) и най-вече винарни със запомнящи се вина и приятни винени турове с дегустации.