- Америка на Тръмп поведе още една война срещу ЕС – не харесва европейските технологични регулации, защото пречели на големите американски технологични компании
- ЕС остава непреклонен и пред този натиск
Американските технологични гиганти като Meta (бившата Facebook) стават все по-уверени в опитите си да оспорят регулациите на Европейския съюз. Те смятат, че подкрепата от администрацията на Тръмп ще им позволи да се борят срещу това, което възприемат като враждебни правила относно изкуствения интелект (ИИ) и господство на пазара, пише Файненшъл таймс.
Битката срещу регулациите на ЕС
Meta води битка срещу Закона за изкуствения интелект на ЕС. Лобисти вярват, че могат успешно да разводнят прилагането на този закон, считан за най-строгия режим в света по отношение на авангардната технология.
Силициевата долина също така оказва натиск върху Брюксел да ограничи прилагането на Акта за цифровите пазари, който ограничава пазарните злоупотреби от страна на големите онлайн платформи и може да наложи големи финансови глоби на компаниите.
Подкрепата на администрацията на Тръмп
Каузата на технологичните гиганти е подкрепена от новата администрация на Тръмп. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс използва скорошното си пътуване до Европа, за да критикува законодателството на ЕС в областта на технологиите, като осъди “обременяващите международни” правила на блока. Той също така призова за регулиране на ИИ, което “да не задуши” бързо развиващия се сектор.
Реакцията на ЕС
Еврокомисарът по технологиите Хена Виркунен заяви пред Файненшъл Таймс, че Европа е “напълно ангажирана да прилага правилата си” въпреки натиска от САЩ.
Въпреки това по-рано този месец Европейската комисия оттегли планираната Директивата относно отговорността във връзка с ИИ, която беше предназначена да накара технологичните компании да плащат за всякакви вреди, причинени от инструменти или системи с ИИ, като част от по-широк натиск за дерегулация от Брюксел.
Битката за Кодексa за поведение в областта на ИИ
Най-близката битка ще е около Кодекса за поведение в областта на ИИ, очакван през април, който ще очертае как компаниите могат да прилагат правилата на знаковия Закон за ИИ, като например как трябва да се справят със “системните” рискове в изкуствения интелект.
Meta ясно заяви, че няма да се присъедини към доброволния кодекс, като главният лобист на компанията Джоел Каплан заяви в Брюксел, че той налага “неприложими и технически неосъществими изисквания”.
Битката между технологичните гиганти и ЕС продължава, а подкрепата на администрацията на Тръмп дава нова увереност на компаниите. Въпреки това ЕС остава твърд в намерението си да прилага своите правила. Резултатът от този сблъсък ще има значително влияние върху бъдещето на технологичното регулиране в глобален мащаб.