Американският президент Доналд Тръмп ясно показа, че дните на изолиране на Русия са приключили и намекна, че Украйна е виновна за това, че е нападната, пише в свой анализ в Ню Йорк Тайм Питър Бейкър, кореспондент в Белия дом, отразявал новините там в шест президентски администрации.
Шокиращ обрат в американската външна политика
Тръмп изпълнява един от най-зашеметяващите обрати в американската външна политика от поколения насам – завой на 180 градуса, който ще принуди приятели и врагове да преосмислят фундаментално отношенията си. От края на Втората световна война дълга поредица от американски президенти виждаха първо Съветския съюз, а след това и Русия като сила, от която трябва да се пазят. Тръмп изглежда ги вижда като партньор в бъдещи съвместни начинания.
“Това е позорно обръщане на 80 години американска външна политика”, каза Кори Шейк, която е директор на изследванията по външна политика и отбрана в Американския предприемачески институт и беше съветник по национална сигурност на президента Джордж У. Буш.
“По време на Студената война САЩ отказваха да узаконят съветското завладяване на балтийските държави и това даваше кураж на хората, борещи се за своята свобода”, продължи тя. “Сега ние узаконяваме агресията, за да създадем сфери на влияние. Всеки американски президент от последните 80 години би се противопоставил на изявлението на президента Тръмп.”
В кръга на Тръмп този обрат се възприема като необходима корекция на години погрешна политика. Той и неговите съюзници смятат, че цената за защита на Европа е твърде висока, предвид другите нужди. Постигането на някакъв вид споразумение с Москва, според това виждане, би позволило на Съединените щати да върнат повече войници у дома или да пренасочат ресурсите за национална сигурност към Китай, който те възприемат като “най-голямата заплаха”, както се изрази държавният секретар Марко Рубио.
Тръмп отдавна вижда Путин като съмишленик, силен и “много умен” играч, чието усилие да принуди Украйна да направи териториални отстъпки е нищо по-малко от “гениално”. Путин, в неговите очи, е някой, достоен за възхищение и уважение, за разлика от лидерите на традиционните съюзници на САЩ.
Отстъпките, които Тръмп и неговият екип са предложили, звучат като списък с желания на Кремъл: Русия запазва цялата украинска територия, която незаконно е завзела със сила. Съединените щати няма да предоставят на Украйна гаранции за сигурност, камо ли да я допуснат в НАТО. Санкциите ще бъдат вдигнати. Американският президент дори предложи Русия да бъде отново приета в Групата на седемте големи сили, след като беше изключена заради първоначалното си нахлуване в Украйна през 2014 г.
Какво би трябвало да отстъпи Путин за една сделка? Той би трябвало да спре да убива украинци, докато прибира победата си.
Тръмп не е поискал други отстъпки, за които би настоявал. Нито е казал как може да се вярва, че Путин ще спази споразумение, като се има предвид, че той наруши пакта от 1994 г., гарантиращ суверенитета на Украйна, и две споразумения за прекратяване на огъня, договорени в Минск, Беларус, през 2014 и 2015 г.
Очевидната вяра на Тръмп в способността му да сключи сделка с Путин озадачава опитните служители по национална сигурност, които са се занимавали с Русия през годините.
“Трябва да разговаряме с тях по същия начин, по който разговаряхме със съветските лидери по време на Студената война”, казва Селест А. Уоландър, която се занимаваше с въпросите, свързани с Русия и Украйна, като помощник-секретар по отбраната при президента Джоузеф Р. Байдън-младши. “Което означава, че не им вярваш.”
“Когато водиш преговори”, продължи тя, “ги водиш с презумпцията, че те ще ги нарушат. Опитваш се да намериш припокриващи се интереси, но признаваш, че нашите интереси са в основен конфликт и се опитваме да управляваме опасен противник, а не да станем най-добри приятели.”
Говорейки с репортери във вторник, Тръмп създаде впечатлението, че наистина смята Русия за приятел – но не и Украйна.
“Русия иска да направи нещо”, каза той. “Те искат да спрат дивашкото варварство.”
Обвинения към Украйна
Във визията на Тръмп украинските лидери са виновни за войната, защото не са се съгласили да предадат територия, и следователно не заслужават място на масата за мирните преговори, които той инициира с Путин.
“Никога не е трябвало да го започвате”, каза Тръмп, визирайки украинските лидери, които всъщност не са го започнали. “Можехте да сключите сделка.”
Русия – новият приятел на Америка
Тръмп ясно показва, че САЩ са приключили с изолирането на Путин заради неговата непровокирана агресия срещу по-слаб съсед и избиването на стотици хиляди хора. Вместо това Тръмп, който винаги е имал необяснима слабост към Путин, иска да върне Русия в международния клуб и да я направи един от най-добрите приятели на Америка.
Европа – новият враг
Тръмп се отнася с презрение към традиционните съюзници на САЩ като Германия, Канада и Франция. Той ги заплашва с мита, настоява да увеличат военните си разходи и предявява претенции към част от тяхната територия. Милиардерът Илон Мъск, покровител на Тръмп, публично подкрепи крайнодясната партия “Алтернатива за Германия”.
Тръмп обръща гръб на Запада и прегръща Путин
Обратът на Тръмп изпраща нови шокови вълни през Европа, която осъзнава, че главният й съюзник в новата студена война вече не се вижда в тази роля.
“Някои от най-срамните коментари, изречени от президент в моя живот”, написа онлайн Иън Бонд, заместник-директор на Центъра за европейска реформа в Лондон. “Тръмп застава на страната на агресора, обвинявайки жертвата. В Кремъл сигурно скачат от радост.”