- Сенаторът демократ Крис Мърфи предположи, че умишлено се създава хаос и рецесия с цел подготовка за преход от демокрация към автокрация. Според него Тръмп създава нестабилност, за да оправдае въвеждането на извънредни правомощия.
Опитът на американския президент да възроди Ръждивия пояс на САЩ е изключително рисков. Какво ще стане, ако митата му не дадат резултат?

В духа на реалити телевизията, победителите и губещите от обявените от Доналд Тръмп “освободителни” мита останаха загадка до последния момент. Но всъщност няма победители, само губещи и още по-големи губещи. Нямаше дори претенция, че това е необходима, но достойна за съжаление политика, пише в свой анализ британският Телеграф.
Страните, които бяха наказани, според Тръмп заслужаваха това. Те били ограбвали и експлоатирали невинните американци в продължение на десетилетия, а сега Америка щяла да си отмъсти.
Президентът на САЩ изброи редица индустрии — както традиционни, така и нови — които били подкопани от тези атаки срещу американския народ, обеднял заради чужденците.
Въпреки споменаването на новите технологии, очевидно ставаше дума за обещание да се възроди Ръждивия пояс, и най-вече автомобилната индустрия. Според Тръмп нейният упадък бил изцяло резултат от несправедливата конкуренция с чуждестранни производители, игнорирайки факта, че много американци предпочитат чуждестранни автомобили. Решението да принуди чуждестранните производители да преместят производството си в САЩ — процес, който ще отнеме години и ще изисква изграждането на нови заводи и вериги за доставки. Това неизбежно ще доведе до по-високи разходи и следователно до по-високи цени.
Обединеното кралство беше сравнително пощадено с основна ставка от 10% (за ЕС е 20%) — освен универсалната такса от 25% върху всички чуждестранни автомобили, която би била катастрофална за автомобилна индустрия.
Но какво всъщност стои зад този потенциално катастрофален разрив в световните търговски отношения?
Сенаторът демократ Крис Мърфи предположи, че умишлено се създава хаос и рецесия с цел подготовка за преход от демокрация към автокрация. Според него Тръмп създава нестабилност, за да оправдае въвеждането на извънредни правомощия.
Тази теория изглежда малко вероятна, не защото Тръмп има силни демократични убеждения, а защото той рядко мисли за последствията от действията си повече от 48 часа напред. Това изключва дългосрочен политически проект.
Нищо — абсолютно нищо — не беше казано за ефекта върху разходите за живот на американските граждани, в чието име уж се прави всичко това. Те ще да се сблъскат с драматично увеличение на цените на вносните стоки. Да не говорим за катастрофалните икономически последици за страни, които исторически са много по-малко проспериращи от САЩ.
Но съдбата им изобщо не влиза в сметките. Всичко е за Америка — или по-точно за Тръмп и неговата мисия да спаси индустриалното сърце на страната с надеждата да остане в историята, пише Телеграф. Но ако този изключително рисков ход се провали — ако работниците в автомобилната индустрия в Детройт и технологичните стартъпи на Западния бряг не открият нов свят на възможности и благополучие, а светът поиска възмездие — какво тогава?