През 80-те и началото на 90-те години нюйоркският строителен предприемач Доналд Тръмп разменя писма с опозорения бивш американски президент Ричард Никсън, когото е смятал за “един от великите мъже на тази страна”. Възхищението на Тръмп вероятно се дължи на дипломатическия успех на Никсън с посещението му в Китай през 1972 г., пише Форийн полиси.
Днес администрацията на Тръмп изглежда вдъхновена от този исторически прецедент. Тя обмисля “голяма сделка” с руския президент Владимир Путин, която би преподредила глобалната политика, пренебрегвайки европейските съюзници и оставяйки Украйна на произвола на съдбата.
Логиката зад плана на Тръмп
Кийт Келог, пратеник на Тръмп за войната в Украйна, разкри логиката зад този ход по време на презентация на Мюнхенската конференция по сигурността. Администрацията на Тръмп ще се опита да “разбие” съюзите на Путин с Китай, Иран и Северна Корея, предлагайки на Русия по-добра сделка от всичко, което тя би могла да получи от тях.
Този подход наподобява ходa на Никсън от 1972 г., когато той изненада света, ставайки първият американски лидер, посетил Китайската народна република. Срещата с Мао Дзедун създаде нови дипломатически отношения, които поставиха Съветския съюз в отбранителна позиция и дадоха на САЩ предимство в преговорите за нов договор за стратегическите оръжия.
Проблеми с този подход
Тази логика се оценява като дълбоко погрешна по няколко причини:
Различен исторически контекст: Посещението на Никсън се случва във време, когато Пекин и Москва вече са врагове. Днес Русия и Китай са по-близки съюзници от всякога.
Икономическа зависимост: Русия е дълбоко зависима от Китай във всяко важно отношение. Китай е най-големият купувач на руски въглища и суров петрол – пазар, който Путин трудно би изоставил в момент, когато икономиката му е в затруднение.
Военно и технологично сътрудничество: Пекин предоставя на Русия жизненоважна военна и технологична подкрепа. Според една оценка, Китай доставя около 90% от компютърните чипове, използвани в руската промишленост.
Дипломатически интереси: Москва и Пекин са развили припокриващи се интереси в различни дипломатически и политически сфери, мотивирани от дълбокото си желание да се противопоставят на САЩ, където могат.
Военни учения: Двете страни провеждат съвместни военни учения и споделят военни технологии.
Слабостта на Русия
Въпреки посланията на MAGA за американски упадък, икономиката на САЩ процъфтява, а военната ѝ мощ остава силна. Русия, от друга страна, е изненадващо слаба:
През последните три години империята на Путин се бори да подчини противник, който има по-малко от една трета от населението ѝ и само част от природните ѝ ресурси.
Икономиката е в дълбока криза. Рублата е загубила повече от половината от стойността си през последното десетилетие.
БВП на Русия, въпреки населението ѝ от 144 милиона, е по-малък от този на Тексас или Калифорния.
Последствия от потенциална сделка
Съгласието на Запада с условията на Путин би било както скандално, така и глупаво:
Удар по международния ред: Това би нанесло огромен удар върху следвоенния ред, основан на правила, който е поддържал голяма част от света в мир в продължение на десетилетия.
Опасен прецедент: Би създало опасен прецедент, сигнализирайки на Пекин, че няма да има санкции за въоръженото завладяване на по-слаби съседи, като например Тайван.
Край на НАТО: Сделка между Тръмп и Путин, сключена през главите на европейците, почти сигурно би означавала смъртта на НАТО – огромен подарък за Китай, Иран и други антизападни тирании.
Никой не трябва да държи съдбата на една европейска демокрация като заложник заради предполагаемите ползи от договор с разклатената империя на Путин. Руският диктатор се е вкарал сам в ъгъла. Тръмп би бил глупак да му помогне да се измъкне от него.