Никой лидер на ЕС не го казва на глас, но в Брюксел има много страх от голямата и неочаквана побена на Партията на свободата (PVV) на Герт Вилдерс. Брюксел се страхува от “русия звяр “, “холандския Тръмп”, написа обаче сайтът Politico.
Далеч не е сигурно, че Вилдерс ще е начело на новото правителство. Но дори и това да не се случи, резултатът няма да остане без последствия в ЕС поне по три точки, пише в анализ холандската медия NOS.
Лоша новина за амбициите на Рюте
Първо, позицията на Нидерландия в Брюксел най-вероятно ще стане по-малко проевропейска. С Марк Рюте Нидерландия сега е един от основните проевропейски играчи в Брюксел. Рюте не крие, че след напускането си като премиер се стреми към позиция на международната сцена – като шеф на НАТО или председател на Европейската комисия. Зад кулисите в Брюксел може да се чуе, че правителство, ръководено от PVV на Герт Вилдерс и с партията на Рюте VVD като толерантен партньор или в кабинета, може да е лоша новина за амбициите дългогодишния холандски премиер.
Който и да стане министър-председател, вероятно след напускането на Рюте в Брюксел ще се чуе по-критичен глас на ЕС от Нидерландия. Например Financial Times пише, че е очевидно, че Хага може да се превърне в пречка в бъдеще, например в областта на разширяването на ЕС със страни като Украйна.
От четирите големи партии, спечелили места на изборите миналата седмица, само GroenLinks-PvdA е проевропейски настроена. Вилдерс призовава за референдум за Nexit, лидерът на NSC Питер Омцихт иска решението за присъединяването на нови държави да бъде предмет на референдум. BBB настоява Нидерландия да има изключителна позиция в областта на политиката за миграцията и природата.
Холандската позиция в Брюксел ще намалее
Силната позиция на Нидерландия в ЕС също ще намалее с нов министър-председател. Новият премиер трябва да бъде приет сред колегите си в Европейския съвет, където заседават държавните и правителствените ръководители.
Сега Марк Рюте е един от най-дълго управлявалите правителствени ръководители в ЕС. Той познава всички. Новодошлият първо трябва да изгради мрежа от контакти.
Резултатът може да доведе и до промени в самия ЕС.
„Става въпрос за големи геополитически теми в Брюксел. За допълнителни пари за ЕС, за разширяване, за климатични амбиции. И точно в този момента Нидерландия избира Герт Вилдерс. Предполагам, че това е като преживяване с кофа със студена вода за много планове, които са на дневен ред. Това е сигнал за събуждане за ЕС, че това може да се случи и в други страни“, смята анализатор.
„Европейската политика в областта на климата е в беда“
Брюкселските администратори също ще трябва да се зачудят дали собствените им амбиции, например в областта на климатичната политика, не са твърде големи. Сайтът Политико пише, че досега не се е случвало избори в страна от ЕС да бъдат спечелени от партия, призоваваща за край на зеления преход.
Медията вижда по-широка промяна в областта на зеления преход и вярва, че европейската климатична политика ще срещне проблеми и в други страни.
Очаква се възход на радикалната десница
Информационна агенция Bloomberg нарича резултата от изборите “камък в езерото ” и смята, че други страни в ЕС ще последват холандския пример и ще поемат десен популистки курс.
За изборите в Белгия през юни следващата година, сестринската партия на Вилдерс Vlaams Belang се представя добре в социологическите проучвания. Изборите са в същия ден като тези за Европейски парламент. На тези избори се очаква и значителен напредък на радикалната десница .
Следователно не е случайно, че унгарският премиер Орбан, първият европейски лидер, който публично поздрави Вилдерс и му се обади, говори за вятър на промяната. Орбан все още вижда Рюте като може би най-големия си враг. Преди три години унгарският лидер се чудеше отчаян:
“Не знам каква е личната причина на холандския премиер да мрази толкова много мен и Унгария. Но той ни напада толкова силно!”
Орбан може скоро да седи в голямата зала за срещи в Брюксел с един от най-големите си политически приятели – лидера на PVV Вилдерс.