Ако сте чуждестранен лидер, посещаващ Белия дом, вероятно ще ви поставят пред камерите в публична среща в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп, който е заменил закритите разговори с телевизионни съвместни пресконференции.
Често протичащи като ритуали с високи залози тези срещи, наблюдавани от милиони телевизионни зрители, тестват дипломатическата устойчивост и ловкост на президенти и министър-председатели както никога досега, пише в свой анализ Политико.
„Тръмп е майстор на заснетия конфликт. Голяма част от неговата персона е изградена върху „Стажантът“,“ обяснява Тимъти Дж. Линч, професор по американска политика в Университета на Мелбърн, визирайки риалити шоуто, което Тръмп води в продължение на 14 сезона.
“Тръмп е усвоил въздействието на този интимен формат: стая и двама антагонисти“, добавя Линч като отбеляза, че президентът обича да използва срещите в Овалния кабинет за оказване на натиск върху приятели и противници — подобно на сблъсъците в заседателната зала на „Стажантът“.
„Те вероятно са тест за устойчивостта на всички лидери, седящи на този диван.“
Политико прави класация като оценява кои лидери са издържали теста, кои са се провалили и кои е трябвало просто да си останат вкъщи.
***
Кой: Японският министър-председател Шигеру Ишиба
Кога: 7 февруари
Как мина? Тръмп обича да се представя като воин за своята кауза.
„Аз съм вашият воин, аз съм вашата справедливост,“ заяви той на митинг в Тексас през 2023 г.
Когато беше леко ранен от куршум при опит за атентат на митинг в Пенсилвания през 2024 г., той знаменито вдигна юмрук и извика към тълпата:
„Борба, борба, борба!“ (Имаше и онзи момент, когато танцува със сабя.)
Вероятно знаейки това, японският премиер подари на Тръмп впечатляващ златен самурайски шлем, изработен специално за него — подходящ подарък за лидер, който често използва бойна реторика и има силна привързаност към златния цвят.
Ишиба също обяви планове за увеличаване на японските инвестиции в САЩ до 1 трилион долара и за внос на повече американски газ — истински коледен подарък за президент, който многократно е заявявал желанието си да „сондира, бейби, да сондира“.
Нямаше много забележителни моменти от любезната среща между Ишиба и Тръмп — факт, който вероятно предизвика въздишка на облекчение в Токио.
„На телевизионния екран той е много страшен“, призна японският премиер пред репортери след разговора. „Но когато го срещнах, той беше много искрен, много силен и волеви.“
Рейтинг: 3/5
***
Кой: Френският президент Еманюел Макрон
Кога: 24 февруари
Как мина? Предвид потенциала за разрушителен конфликт в отношенията може да изглежда най-безопасно просто да се съгласите с всичко, което казва Тръмп. Ако се противопоставите твърде силно, може да започнете словесна битка с президент, който е заплашвал да анексира Гренландия и да срине икономиката на Канада.
Но ако се поддадете твърде лесно, избирателите и колегите у дома ще ви възприемат като безгръбначен и угоднически лидер. Макрон показа умение в този деликатен баланс на противопоставяне и съгласие, когато поправи Тръмп в реално време, коригирайки твърдението на американския лидер, че Европа е получила обратно по-голямата част от помощта си за Украйна.
„Не, всъщност, ако трябва да бъда честен, ние платихме“, внимателно отбеляза Макрон, поставяйки успокояваща ръка върху ръката на своя колега, докато обясняваше, че Европейският съюз всъщност не е получил парите си обратно от Киев.
Тази нежна забележка, поднесена с характерната за Макрон младежка непринуденост, предизвика смутена усмивка и рядко признание (донякъде) от страна на Тръмп.
„Ако вярвате в това, за мен е ОК“, каза той, добавяйки в друг момент по време на срещата, че Макрон е „много специален човек“.
Макрон от своя страна нарече Тръмп с обич „скъпи Доналд“.
Малко лидери се справят с Тръмп толкова добре, колкото Макрон, нито пък имат толкова лична история с американския президент. Френският лидер демонстрира това по време на тяхната среща на четири очи като установи лесно разбирателство, без да предаде интересите на ЕС и Украйна.
Рейтинг: 5/5
***
Кой: Британският премиер Киър Стармър
Кога: 27 февруари
Как мина срещата? Ласкателството може да отвори много врати, включително, както изглежда, да спечели благоволението на Тръмп. Стармър засипа президента с похвали, умело използвайки добре известното му възхищение към британската монархия, като театрално представи писмо от крал Чарлз III с покана за чай в Бъкингамския дворец.
„Това е покана за второ държавно посещение. Това е наистина специално. Никога досега не се е случвало. Това е безпрецедентно“, заяви Стармър с ентусиазма на водещ от телевизионен канал за домашно пазаруване, който рекламира кухненски ножове на промоция.
Дали ласкателството беше прекалено? Може би. Но Тръмп не е човек на фините намеци. А жестът донесе на британския премиер похвали у дома, като първата страница на вестник го нарече „Очарователният Стармър“.
В един напрегнат момент с вицепрезидента Джей Ди Ванс (повече за него след малко), Стармър защити репутацията на страната си относно свободата на словото, след като Ванс заяви, че „нарушенията“ във Великобритания вредят на американските граждани.
“Лондон не би искал да се меси в живота на американските граждани и не го правим, и това е абсолютно правилно. Но по отношение на свободата на словото във Великобритания съм много горд с нашата история“, отвърна Стармър, като се наклони напред от стола си.
Марк Власик, професор по право и публична политика в университета Джорджтаун, заяви пред Политико, че Стармър е показал „как най-добре да се ангажираме с Белия дом“ при Тръмп.
Рейтинг: 4/5
***
Кой: Украинският президент Володимир Зеленски
Кога: 28 февруари
Как се развиха събитията? Дипломацията е жестока игра, особено когато става въпрос за взаимодействие с Тръмп. Ако кажете нещо погрешно, няма да излезете невредими от Белия дом, дори ако сте съюзник.
Украинският президент Володимир Зеленски научи това по трудния начин след публичното унижение, което претърпя от Тръмп и Ванс.
В изключително напрегнато взаимодействие, по време на което Тръмп повиши тон, Зеленски — който беше на посещение във Вашингтон, за да финализира споразумение за минерали и да укрепи подкрепата на САЩ за неговата изтощена от война страна — се опита да обясни на разгневения Ванс, че на Русия не може да се има доверие да спазва договорено примирие, предвид обезпокоителната лекота, с която Кремъл е нарушавал подобни споразумения преди.
След това той беше нападнат от Тръмп и Ванс, които се редуваха да го унижават, което предизвика разочарование и възмущение сред съюзниците на Киев по света. Украинският президент и неговата делегация впоследствие бяха изгонени от Белия дом.
Мнозина спекулират дали ожесточеното сблъсък е било капан, заложен от лагера на Тръмп. Като част от своята политика „Америка на първо място“, Тръмп отдавна се стреми да представи Украйна и лично Зеленски като неблагодарно използващи американската щедрост. Напрегнатото взаимодействие също се хареса на поддръжниците на Тръмп в страната.
Каквато и да е истината, това остава най-яркият пример досега за това как американската външна политика е била преобърната в ерата на Тръмп, както и пример за това как не трябва да се води дипломация с него. Зеленски по-късно нарече срещата „достойна за съжаление“, което е донякъде е подценяване.
Рейтинг: 0/5
***
Кой: Ирландският премиер Михол Мартин
Кога: 12 март
Как мина? Ирландският премиер пристигна в Белия дом малко преди Деня на Свети Патрик и беше приветливо посрещнат от Джей Ди Ванс, който носеше чорапи с детелини, за голямо удоволствие на Тръмп.
След това разговорът придоби по-остър тон като Тръмп изрази недоволство от американските компании, които са се установили в данъчния рай Дъблин.
„Изведнъж Ирландия има нашите фармацевтични компании, този красив остров с 5 милиона души е хванал цялата американска фармацевтична индустрия в ръцете си“, оплака се той.
Но Мартин му отвърна, като посочи, че има стотици ирландски компании в САЩ и че ирландските авиокомпании са сред най-големите купувачи на самолети Boeing в света.
Когато Тръмп спомена, че бащата на Мартин е бил боксьор, ирландският премиер шеговито отбеляза, че баща му е бил „много добър дефанзивен боксьор“. В останалото време той често седеше със замръзнала, леко озадачена усмивка на лицето си.
Като цяло, Мартин се представи „добре“ на арената на Тръмп, каза Линч, професор по американска политика.
„Той направи умно контраударно изказване, описвайки баща си като дефанзивен боксьор — иронията остана неразбрана от Тръмп“, добави Линч, като отбеляза, че по-малки държави като Ирландия трябва да „боксират умно“, за да надхитрят Тръмп и да защитят своите интереси.
Рейтинг: 4/5
***
Кой: Генералният секретар на НАТО Марк Рюте
Кога: 13 март
Как премина срещата? Като министър-председател на Нидерландия Рюте беше наричан „шепотът на Тръмп“ заради способността си да умиротвори президента — умение, което вероятно ще му бъде полезно сега, когато оглавява военния съюз НАТО, от който Тръмп многократно е заплашвал да изтегли Съединените щати.
Добрата връзка между Рюте и президента беше очевидна по време на тяхната среща. Двамата мъже си размениха комплименти, шегуваха се за депортирането на американски наркодилъри в Нидерландия и с удоволствие си спомняха за участието на Тръмп в срещите на НАТО в Брюксел през първия му мандат.
Но не всички бяха доволни от тази близост.
Когато Тръмп повтори заплахите си да превземе Гренландия и заяви, че Рюте „може да бъде много полезен“ за осъществяването на това, Рюте не възрази, като каза:
„Не искам да намесвам НАТО в това.“
Вместо това той подкрепи притесненията на Тръмп относно китайско-руските дейности в Арктика, които американският президент използва като оправдание за завземането на Гренландия, заявявайки, че е „напълно прав“ да се тревожи.
Разбира се, НАТО вече е замесено, независимо дали Рюте го желае или не. Гренландия е територия на Дания, а Дания е основателка-членка на алианса. Неспособността на Рюте да защити член на НАТО, изправен пред заплаха от инвазия, не остана незабелязана в Копенхаген.
„Не оценяваме шегите на ген. секретар на НАТО с Тръмп относно Гренландия“, написа Расмус Ярлов, председател на парламентарната комисия по отбрана в Дания, в социалната мрежа X след срещата. „Това би означавало война между две държави-членки на НАТО.“
Тръмп също така нападна друг основател на НАТО — Канада, като повтори твърдението си, че северният съсед на Америка би бил по-добре като щат на САЩ. И отново Рюте не оказа съпротива, оставайки пасивен, докато президентът критикува член на военния алианс.
Способността на Рюте да умиротвори Тръмп може да му е спечелила лични симпатии от страна на непредсказуемия републикански лидер, но тяхното приятелство в Овалния кабинет повдига въпроси относно ангажираността на Рюте към основните принципи на НАТО — и неговите собствени.
Рейтинг: 2/5