- Децата от по-бедни семейства, които растат сред смесени групи с различни доходи, вероятно ще печелят повече като възрастни.
- Приятелства между хора с различни доходи – често започнали в училище, университет или в така наречените „групи за хобита и развлечения“, като аматьорски спортни отбори, помага за създаване на социален капитал и спомага социалната мобилност, което води до по-високи доходи.
- Намиране на нова възможност за насърчаване на свързаността между икономическите класи – било то чрез разширяване достъпа до спортни групи или насърчаване на младите хора с ниски доходи да посещават университет.
Приятелствата, които свързват хора от различни икономически слоеве, са полезни за социалната мобилност, показва мащабно проучване. Децата с ниски доходи, които растат в райони с повече взаимодействие между групи с различни доходи, вероятно ще печелят допълнително 5100 паунда годишно като възрастни, съобщава Гардиън.
Изследването, което комбинира анонимни данни от Facebook за 20 милиона възрастни в Обединеното кралство с официална статистика, подчертава ползите от това, което авторите наричат „икономически свързани общности“.
Тези райони се характеризират с по-високи нива на приятелства между хора с различни доходи – често започнали в училище, университет или в така наречените „групи за хобита и развлечения“, като аматьорски спортни отбори.
Проучването установява, че децата с ниски доходи, израснали в 10% от най-икономически свързаните райони обикновено печелят 5100 паунда повече годишно в сравнение с тези от 10% най-малко свързаните райони.
Проектът е осъществен от международна група изследователи, включително Behavioural Insights Team (BIT) във Великобритания, Meta и изследователи от Станфордския университет в САЩ.
Те установяват, че заможните метрополитни райони обикновено имат повече приятелства между класите – но райони със сходен дял на жители с високи доходи могат да имат различни нива на свързаност.
Например те посочват, че Кингстън на Темза и Кентърбъри имат сходно заможно население, но „делът на приятелите с високи доходи сред жителите с ниски доходи е с 10% по-висок в Кингстън на Темза“.
Д-р Антонио Силва, главен изследовател в BIT, посочва:
„Важно е да се уточни, че нивата на икономическа свързаност също са свързани с високите доходи. Това е неизбежно: богатите райони имат повече богати хора и следователно е по-вероятно да се сприятелиш с богати хора.
Но когато правим статистически анализ и разглеждаме различни други фактори – като образование, здравеопазване и доходи – икономическата свързаност все пак се оказва вторият най-силен предиктор за социална мобилност след доходите.“
Като част от проучването те изпращат изследователи в квартали със сходни нива на доходи, но които са отбелязали особено високи или ниски резултати.
„Ние не им казахме дали това е район с висока или ниска свързаност. Те просто прекараха следобеда там, разговаряйки с хора – посещавайки кръчми и църкви. И това беше завладяващо – всеки път те познаха правилно,“ каза Силва.
Изследването напомня на подобно проучване, проведено в САЩ. То установява, че Обединеното кралство е по-малко икономически сегрегирано – например най-бедната половина от населението във Великобритания има около половината (47%) от своите приятелства с хора от по-високата прослойка въз основа на доходи в сравнение с 39% в САЩ.
Анкета като част от изследването предполага също така, че приятелствата между класите водят до по-високи нива на щастие и доверие помежду им.
Проучването е част от по-широк проект за това как Великобритания може да увеличи социалния си капитал – трудните за измерване човешки връзки, които помагат на икономиките да процъфтяват.
Силва смята, че тези ранни доказателства предполагат политики за насърчаване на такива връзки и усилието би си струвало.
„Това открива нова възможност за разработване и мащабиране на начини за насърчаване на свързаността между икономическите класи – било то чрез разширяване достъпа до спортни групи или насърчаване на младите хора с ниски доходи да посещават университет“, каза той.
Друга политика, която ще бъде разгледана в следващия етап на проучването, е дали по-големите училища – които обикновено включват по-широко смесване на ученици от семейства с различни доходи – са полезни за насърчаване на икономическата свързаност.