За Русия Тръмп има много какво да предложи, дори без сделка за Украйна
- Путин продължава да търси широкообхватна победа в Украйна, но подкрепя усилията на Тръмп за примирие, за да извлече ползите от затопляне на отношенията с Вашингтон.
- Ангажирането с Тръмп, според руската логика, може да отключи икономически ползи като резервни части за руските самолети Boeing и геополитически придобивки като намаляване на присъствието на НАТО в Европа.
По отношение на Украйна Путин не показва признаци за отстъпление от своите амбициозни цели:
- гаранция, че Украйна никога няма да стане член на НАТО;
- намаляване влиянието на Западния алианс в Централна и Източна Европа;
- ограничения върху военните способности на Украйна;
- известен контрол върху вътрешната политика на страната.
Спиране на „марша на смъртта“ в Украйна „възможно най-скоро“. Това е обявеният фокус на американския президент Доналд Тръмп.
Но за руския президент Владимир Путин преговорите за примирие с Тръмп са средство за постигане на много по-широки цели, пише в свой анализ кореспондентът в Москва на Ню Йорк Таймс.
Руски и американски официални лица ще се срещнат в Саудитска Арабия, за да задълбочат преговорите си относно техническите детайли на частично примирие, което да спре атаките срещу енергийни съоръжения и кораби в Черно море. Докато Украйна заявява готовност за пълно примирие, Путин ясно показва, че първо ще търси широк набор от отстъпки.
Изводът:
Кремъл изглежда решен да извлече максимални ползи от желанието на Тръмп за мирно споразумение в Украйна, дори докато бави преговорите. От гледна точка на Москва, подобряването на отношенията с Вашингтон е икономическа и геополитическа придобивка — такава, която може да бъде постигната, дори докато руските ракети продължават да удрят Украйна.
Интервюта от миналата седмица с водещи руски официални лица в областта на външната политика по време на конференция по сигурността в Ню Делхи предполагат, че Кремъл вижда преговорите за Украйна и отношенията между САЩ и Русия като две отделни линии.
Путин продължава да търси широкообхватна победа в Украйна, но подкрепя усилията на Тръмп за примирие, за да извлече ползите от затопляне на отношенията с Вашингтон.
Вячеслав Никонов, заместник-председател на комисията по външни работи в долната камара на руския парламент, заяви, че Тръмп и Путин разработват „двустранен дневен ред“, който „не е свързан с Украйна“.
„Украйна върви по своя път“, каза Никонов в интервю по време на конференцията в Ню Делхи, наречена Raisina Dialogue. „Офанзивата продължава“, добави той. „Но мисля, че за Путин отношенията с Америка са по-важни от въпроса за Украйна конкретно.“
Ангажирането с Тръмп, според руската логика, може да отключи икономически ползи като резервни части за руските самолети Boeing и геополитически придобивки като намаляване на присъствието на НАТО в Европа.
Не е ясно дали Тръмп ще използва тези надежди като лост за по-добра сделка за Украйна и дали той някога ще загуби търпение с Путин.
„Тръмп харесва бързи сделки“, каза Александър А. Динкин, специалист по международни отношения, който съветва руското външно министерство. „Ако види големи трудности, може да се разочарова и да остави този проблем.“
Затова Путин изглежда прави всичко възможно да задържи интереса на Тръмп.
По време на среща в Москва с американския пратеник Стив Уиткоф този месец Путин предаде „красив портрет на президента Тръмп“, поръчан от руски художник, каза Уиткоф в интервю.
„Беше толкова мил момент“, сподели Уиткоф пред водещия от Fox News Тъкър Карлсън.
По отношение на Украйна Путин не показва признаци за отстъпление от своите амбициозни цели:
- гаранция, че Украйна никога няма да стане член на НАТО;
- намаляване влиянието на Западния алианс в Централна и Източна Европа;
- ограничения върху военните способности на Украйна;
- известен контрол върху вътрешната политика на страната.
Фьодор Войтоловски, директор на Института за световна икономика и международни отношения в Москва, заяви, че Русия ще търси „пътна карта“ към по-широко споразумение преди да приеме каквото и да е примирие.
Той също така каза, че Русия би могла да приеме мироопазваща сила от ООН в Украйна, стига тя да не включва войски от страни членки на НАТО.
„За Русия дългосрочната перспектива е по-ценна от тактическото примирие“, заяви Войтоловски, който е член на консултативните съвети към руското външно министерство и Съвета за сигурност. „Можем да излезем с модел, който ще позволи Русия и САЩ, както и Русия и НАТО, да съжителстват без намеса в сферите си на интереси“, добави той.
За постигането на подобно споразумение Русия се насочва към бизнес ориентирания фокус на Тръмп. Войтоловски твърди, че широкото споразумение относно Украйна е предпоставка за сътрудничество между САЩ и Русия и че Тръмп „като бизнесмен“ разбира, че руските активи са подценени в момента.
Динкин, руски специалист по международни отношения, смята, че Кремъл може да премахне САЩ от списъка си с „неприятелски страни“ — класификацията ограничава способността американските компании да правят бизнес в Русия.
Той обяви още, че Москва е особено заинтересована от преговорите относно авиационния сектор предвид предизвикателствата пред руските авиокомпании при обслужването на техните самолети американско производство. САЩ биха могли да разрешат износът на резервни части за самолети и възстановяване директните полети до Москва; Русия би могла да позволи американските авиолинии да летят над Сибир — право, което беше отменено през 2022 година.
Анастасия Лихачева, декан по международни отношения във Висшето училище по икономика в Москва, заяви, че е малко вероятно Тръмп да осигури бързо и широко облекчаване на санкциите.
Но тя обясни още, че затопляне на отношенията със САЩ може да доведе до намалено прилагане на санкциите и улесняване глобалното опериране на руските компании чрез сигнализиране, че Русия вече не е проблематичен партньор.
„Такъв детокс може да бъде полезен и ще разшири нашето меню от възможности.“