САЩ под ръководството на Доналд Тръмп се присъединяват към авторитарния лагер, подкрепяйки десни авторитарни лидери по целия свят.
Неотдавнашните действия на Доналд Тръмп по отношение на Украйна и Русия представляват огромен удар за всеки, който има очи на главата си. Намираме се в разгара на глобална битка между западната либерална демокрация и авторитарното управление, и в тази битка Съединените щати току-що преминаха на страната на авторитарния лагер, пише в свой анализ политически мислители на нашето време Франсис Фукуяма.
Изявленията на Тръмп през последните дни относно Украйна и Русия са невероятни:
Той обвини Украйна, че е започнала войната, като не се е предала предварително на руските териториални искания.
Заяви, че Украйна не е демокрация.
Каза, че украинците са сгрешили, като са се съпротивлявали на руската агресия.
Тези идеи вероятно не са негови собствени, а идват директно от устата на Владимир Путин, човек, към когото Тръмп е показвал голямо възхищение.
На среща в Саудитска Арабия, САЩ започнаха преки преговори с Москва, изключвайки както Украйна, така и европейците. Американците предварително се отказаха от два важни коза:
Отказа от приемане на руските териториални придобивки до момента.
Ангажимента Украйна да влезе в НАТО.
В замяна Путин не направи нито една отстъпка.
Украйна е млада, крехка и несъвършена либерална демокрация, но все пак е либерална демокрация. Русия, от друга страна, е последното въплъщение на бившия Съветски съюз – диктатура, в която една погрешна дума в социалните медии може да ви вкара в затвора за години.
Всяко мирно споразумение, “договорено” от администрацията на Тръмп и Русия сега, няма да донесе мир. Може да има временно примирие, но руснаците ще се превъоръжат и ще подновят войната. Те нямат причина да спазват съществуващите линии на примирие и ще искат да погълнат цяла Украйна в подходящия момент.
По-малко забелязана в настоящата суматоха е политиката, обявена от министъра на отбраната Пийт Хегсет, за намаляване на бюджета за отбрана на САЩ с 8% годишно през следващите пет години. Това е противоположното на това, което Съединените щати трябва да правят.
В бъдеще ще има нови руски заплахи за всяка страна по периферията ѝ – Грузия, Молдова, балтийските държави и Полша. Съединените щати не трябва да се оттеглят от НАТО, но Тръмп вече ясно е сигнализирал, че няма да спази ангажимента по член 5 за взаимна отбрана. Америка ще бъде отслабена както по отношение на намерението, така и по отношение на капацитета да посрещне бъдещи заплахи от велики сили.
САЩ от 1945 г. подкрепят либерален световен ред, изграден около норми като неизползване на военна сила за промяна на граници и формални споразумения за взаимна защита като НАТО и договорите за сигурност с Япония и Южна Корея. Тази система е била изключително успешна в насърчаването на мира, просперитета и демокрацията.
И не позволявайте на никого да ви казва, че това се прави с цел САЩ да се съсредоточи върху заплахите за сигурността в Далечния изток. На този етап е немислимо Доналд Тръмп да използва въоръжените сили на Съединените щати, за да защити Тайван срещу Китай. Ако Китай наложи блокада или се подготви за инвазия, Тръмп ще започне преговори със Си Дзинпин, точно както прави с Путин, които ефективно ще предадат контрола над острова. След това той ще се хвали, че е избегнал война.
Съединените щати под ръководството на Доналд Тръмп не се оттеглят в изолационизъм. Те активно се присъединяват към авторитарния лагер, подкрепяйки десни авторитарни лидери по целия свят. Тези външнополитически ходове са напълно в съответствие с атаката на администрацията на Тръмп срещу върховенството на закона в страната, укрепването на изпълнителната власт и отслабването на системата за взаимен контрол и баланс на всяка точка.