- Си Дзинпин се срещна с европейски държавни лидери, за да прокара икономическата си програма, но отбягваше представители на Брюксел, които го виждат като системен съперник.
- Китай видимо възроди своята отдавна установена тактика на ухажване на конкретни страни от ЕС – нещо, което често е използвал, за да дестабилизира Брюксел.
- За разлика от френските, испанските, холандските и италианските лидери, базираните в Брюксел шефове на ЕС не бяха удостоени и с поглед от китайския лидер.
Всеки европейски лидер искаше среща на четири очи с китайския президент Си Дзинпин на тазседмичната среща на върха на Г-20 в Бали. Не всеки обаче получи такава, пише Политико.
Желанието на европейците беше продиктувано от факта, че тази седмица беше първата възможност да се срещнат с китайския лидер на голямо дипломатическо събитие след локдауните от началото на 2020 г., когато пандемията от коронавирус започна в Китай и се разпространи в света.
Европейците трябва да приемат, че се борят само за минути в графика на китайския лидер. Президентът на САЩ Джо Байдън прекара три часа и половина със Си Дзинпин, докато президентът на Франция Еманюел Макрон трябваше да се задоволи само с 43 минути.
Китай видимо възроди своята отдавна установена тактика на ухажване на конкретни страни от ЕС и техните национални интереси – нещо, което често е използвал, за да дестабилизира Брюксел.
Китай възприе хитрия подход държава по държава, срещайки се с френския президент и с премиерите на Испания, Италия и Нидерландия, като същевременно избягваше председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. А поне среща с Мишел се очакваше в дипломатическите кръгове.
Китай настръхна от определянето на ЕС, че е “системен съперник” на Брюксел. Затова реши да използва влиянието си върху отделни европейски страни.
Срещата на Син Дзинпин с холандския премиер Марк Рюте премина около основния интерес на китайския лидер Нидерландия, където се намира производителят на чипове ASML – компания, която произвежда ключово оборудване за производството на микрочипове, не трябва да се присъединява към търговска коалиция между ЕС и САЩ, която се стреми да изхвърли Китай от областта на новите технологии.
„Надяваме се, че Нидерландия ще засили ангажимента на Европа за откритост и сътрудничество“, отбеляза Си Дзинпин на холандската среща.
Превод:
Не правете търговски проблеми заради микрочипове.
С испанския премиер Педро Санчес Си Дзинпин подчерта значението на Китай като двигател на туризма в Испания – сектор, в който Мадрид е особено заинтересован от посетители от Азия.
„Двете страни трябва да направят добра подготовка за Китайско-испанската година на културата и туризма, за да изградят по-голяма обществена подкрепа за китайско-испанското приятелство“, каза Си Дзинпин.
Държавната новинарска агенция Синхуа цитира Макрон, който казва, че иска повече сътрудничество в бизнеса, по-специално в секторите на авиацията и гражданската ядрена енергия.
Равносметката от срещата с италианския премиер Мелони беше, че Пекин ще внася повече “висококачествени” стоки – вероятно от луксозния и гурме секмент – и ще си сътрудничи в производството, енергетиката и космическата промишленост.
Макрон се доближава до Си Дзинпин
Френският президен Макрон погъделичка егото на китайския лидер. Приветства Си Дзинпин като „искрена“ фигура, която трябва „да играе ролята на посредник през следващите няколко месеца“ за спиране на по-нататъшната руска агресия срещу Украйна – въпреки че Пекин не е показал никакви признаци, че е подходящ за такава роля откакто войната избухна през февруари.
Пренебрегвайки смъртоносното хималайско напрежение на Китай с Индия, ескалиращото напрежение с Тайван или военния авантюризъм в Южнокитайско море, Макрон заяви:
„Китай призовава за мир, има дълбока и аз знам искрена привързаност към Хартата на ООН .”
Макрон обяви, че планира да посети Китай в началото на следващата година. Това изглежда като отговор на визитата на германския канцлер Олаф Шолц, който посети Китай по-рано този месец. Съобщава се, че Шолц е отхвърлил предложението на Париж за съвместно посещение на Макрон и Шолц и е решил да отиде сам с делегация от големия бизнес.
„Макрон имаше огромна нужда от това ефирно време със Си Дзинпин, тъй като не можеше да бъде видян като изоставен от Китай, докато американците и германците доминираха в заглавията“, споделя западен дипломат.
Макар Макрон да твърди, че Си Дзинпин е съгласен с него относно „призива за зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Украйна“, Китай изобщо не споменава подобно нещо, като казва само:
„Китай подкрепя прекратяване на огъня, прекратяване на конфликта и мирни преговори“.
Брюксел е изолиран
За разлика от френските, испанските, холандските и италианските лидери, базираните в Брюксел шефове на ЕС не бяха удостоени и с поглед от китайския лидер.
Си Дзинпин реши да не се срещне с Шарл Мишел, който представлява всички 27 държави на Европейския съюз.
Ако тази среща се беше провела, щеше да бъде важна, тъй като по-малките икономики на блока също щяха да изразят гласа си. Иначе Си Дзинпин е зает само да се занимава с по-големите играчи.
Промяната да няма среща между Си Дзинпин и Шарл Мишел дошла след като предварително записаната реч на председателя на Съвета на ЕС на търговско изложение в Шанхай е махната. Според Ройтерс в речта си той се е опитал да говори за агресивната война на Русия срещу Украйна – послание, което е било счетено за твърде чувствително за китайските уши.
Междувременно президентът на Комисията фон дер Лайен се зае не с планове за организиране на среща със Си Дзинпин, а със съвместни действия с американския президент Джо Байдън за финансирането на инфраструктурата за развиващите се страни, за да съперничат на китайската инициатива „Един пояс, един път“.
В слабо завоалирана критика на подхода на Китай към новия Път на коприната, фон дер Лайен каза:
„Глобалното партньорство на Запада за инфраструктура и инвестиции е важна геостратегическа инициатива в ерата на стратегическа конкуренция..
Заедно, водещите демокрации, предлагаме ориентирани към ценности, висок стандарт и прозрачни инфраструктурни партньорства за страните с ниски и средни доходи.“
Нейните послания обаче почти не бяха чути от европейските лидери, които по това време си имаха свои ангажименти с Китай.
„Няма общо послание от ЕС към Китай“, смята западен дипломат от ЕС в Бали. “Но то и никога не е имало такова”.