Премиерът на Великобритания сър Киър Стармър обяви, че е готов да изпрати британски войски в Украйна като мироопазващи сили, съобщи британският Телеграф. Той посочва в ексклузивна статия за медията, че не е взел лекомислено решението.
Изявлението на Стармър идва преди среща с европейските лидери в Париж, която е свикана от френския президент Еманюел Макрон след като стана ясно, че Европа не е поканена на ранните мирни преговори за Украйна между САЩ и Русия, а високопоставени членове на администрацията на Доналд Тръмп сигнализираха, че подкрепата на САЩ за сигурността на Европа ще бъде намалена.
С обявяване на позицията си сър Киър цели да окаже натиск върху съюзниците – особено върху колебливата Германия – да подкрепят публично идеята за европейски мироопазващи сили в Украйна. Британският премиер също така предположи, че Великобритания би могла да играе “уникална роля” като мост между Европа и САЩ в мирния процес в Украйна.
Външните министри на Русия и САЩ ще се срещнат в Саудитска Арабия в понеделник, за да дадат начало на преговорите за мирно споразумение.
Украйна не е поканена на масата за преговори и сър Киър предупреди срещу изключването на Киев от преговорите, сравнявайки го с решението на САЩ да изключат афганистанското правителство от преговорите за хаотичното изтегляне от Афганистан.
Сър Киър Стармър:
“Обединеното кралство е готово да играе водеща роля в ускоряването на процеса по гаранциите за сигурност на Украйна. Това включва допълнителна подкрепа за украинската армия – където Обединеното кралство вече е поело ангажимент за 3 милиарда паунда годишно до най-малко 2030 г.
Но това означава също така да бъдем готови и да желаем да допринесем за гаранциите за сигурност на Украйна като изпратим собствени войски там, ако е необходимо. Не казвам това лекомислено. Чувствам много дълбоко отговорността, която идва с потенциалното поставяне на британски военнослужещи в опасност.
Но всяка роля в помощ за гарантиране на сигурността на Украйна е помощ за гарантиране на сигурността на нашия континент и сигурността на тази страна. Краят на тази война, когато дойде, не може просто да се превърне във временна пауза преди Путин да атакува отново.”
От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. британските министър-председатели отказваха публично да обмислят изпращането на британски войници в страната. Но през последните седмици сър Киър постави този процес след предложенията на Макрон за европейски мироопазващи сили в Украйна.
Идеята все повече се обсъжда в Европа, след като стана ясно, че Тръмп никога няма да одобри американски войски да играят тази роля. Дискусиите се съсредоточават върху това как да се гарантира, че Украйна никога няма да бъде нападната отново след евентуално прекратяване на огъня.
Точно как биха изглеждали ръководените от Европа мироопазващи сили в Украйна остава неясно, пише Телеграф. Едно от предложенията, които ще бъдат обсъдени, е европейски войници да бъдат разположени далеч от фронтовата линия, която ще бъде установена в мирно споразумение.
Украинците ще бъдат разположени на новоустановената граница, а войници от други европейски страни ще бъдат зад тях.
Но все още не е сигурно доколко европейските съюзници ще бъдат готови да предоставят достатъчно войски, за да направят такива мироопазващи сили ефективни. Някои оценки предполагат, че ще са необходими 100 000 войници.
Министър-председателят на Великобритания ще се присъедини към срещата в Париж на лидерите на Франция, Германия, Италия, Полша, Испания, Нидерландия, Дания, Европейската комисия, Европейския съвет и НАТО в Париж.
Британският премиер посочва пред Телеграф:
“Тези решаващи дни ще определят бъдещата сигурност на нашия континент. Това ще кажа в Париж: “Мирът идва чрез сила. Но обратното също е вярно. Слабостта води до война.”
Това е моментът всички ние да се изправим войски в Украйна – и Обединеното кралство ще го направи, защото това е правилното нещо, което трябва да направим за ценностите и свободите, които ценим, и защото е от фундаментално значение за нашата собствена национална сигурност.”
Сър Киър планира да обсъди всички споразумения, произтичащи от разговорите в Париж, с Тръмп във Вашингтон, където двамата лидери трябва да се срещнат преди края на месеца.