Доналд Тръмп заяви, че руският президент Владимир Путин е готов да приеме европейски мироопазващи сили в Украйна като част от мирно споразумение. Той се срещна днес с френския президент Еманюел Макрон.
“Да, той ще го приеме. Зададох му този въпрос”, каза Тръмп за Путин. “Вижте, ако постигнем тази сделка, той не търси повече война… Специално му зададох този въпрос. Той няма проблем с това.”
Седейки до френския президент Еманюел Макрон в Овалния кабинет, Тръмп също изрази увереност, че войната може да приключи „в рамките на седмици“. Обаче според него без споразумение битката можела да се превърне в „Трета световна война“, съобщава Политико.
Тръмп даде да се разбере, че очаква Европа да понесе тежестта на всички гаранции за сигурност при евентуално прекратяване на огъня.
„Европа ще се погрижи нищо да не се случи. Не мисля, че това ще бъде голям проблем, след като го уредим, няма да има повече война в Украйна“, каза той.
Макрон беше отворен към тази идея. Той каза, че Франция е установила връзка с други европейски страни, особено с Великобритания, за изпращане на мироопазващи сили, но без да има войници на фронтовата линия.
Френският президент каза, че е изключително важно да се включат гаранции за сигурност за Украйна, които липсваха в предишните споразумения между Киев и Кремъл. Намекна, че те трябва да бъдат поети и от САЩ.
„След днешните дискусии съм убеден, че има начин… да превърнем този солиден, траен мир в реалност“, каза Макрон. „Много от моите европейски колеги са готови да се ангажират, но имаме нужда от тази американска подкрепа, защото това е част от гаранциите за сигурност.“
Известно напрежение между Тръмп и Макрон се появи – в езика на тялото им, относно това дали помощта на Европа за Украйна всъщност е заем и дали Киев трябва да възстанови парите на своите благодетели.
След като Тръмп говори за възстановяване на американската помощ, Макрон деликатно заяви, че САЩ не са единствените в подкрепата на Украйна и противопостави на Тръмп по въпроса кой трябва да плати репарациите.
„Тази война струва на всички ни много пари. И това е отговорност на Русия, защото агресорът е Русия“, каза Макрон.