Областите, свързани с наука, технологии, инженерство и математика (STEM), както и дейностите в сферата на технологиите, ще генерират най-много работни места и ще имат нужда от около 149 милиона служители до 5 години. В България също се отчете необходимостта от квалификация на подрастващото поколение – да получат нужните знания, умения и компетенции, за да постигнат успешна реализация в професиите на бъдещето, като се обучават в среда и чрез методи, близки до бизнеса и реалния живот.
Според проучване на Агенцията по заетостта до 2025 г. на българския бизнес ще са необходими повече от 20 хиляди души, ангажирани с информационни технологии, като в индустрията приблизително еднакво ще е търсенето на такива специалисти, специалисти по програмиране и инженери. Именно за успешна професионална реализация в тези направления благоприятства STEM обучението.
Това, което отличава обучението по метода STEM (Science, Technology, Engineering и Math) от традиционното образование и наука, е педагогическият подход и разнообразната учебна среда. Така например предметите не се усвояват чрез запаметяване на факти, а чрез прилагането на основни концепции в реални казуси и ситуации. В свят, в който всички данни са на един клик разстояние, ученето наизуст на точна информация е по-скоро отживелица. Затова и моделът STEM в обучението набира все по-голяма популярност. Ключово при него е прилагането на научния метод в ежедневието и изграждането на аналитично мислене. Чрез забавни задания като това подрастващите научават свойствата на електролитите и електродите, кои химични елементи са проводници и какво значат окисляване и редукция.
Само преди няколко години за повечето училища STEM обучението означаваше само наука и математика, въпреки че технологиите и инженерството и тогава, както и сега, влияеха силно на ежедневието ни. Вече е ясно за всеки, зает в образователната система, че истинското STEM обучение трябва да повиши разбирането на учениците за това как работят нещата и да подобри уменията им на технологично ниво. Водени от мисията си да допринесат всяко дете да развие своя потенциал и да постигне повече, от Microsoft ще предоставят безплатно на български материали в помощ на преподавателите. Обучението на учителите и повишаването на компетенциите им е пряко свързано с успеха на децата.
Анализ, изготвен от СУ „Климент Охридски“, показва необходимост, от това:
- да се акцентира върху учебните планове и обучението на учителите по STEM;
- да се фокусират усилия към повишаване на компетенциите на учителите за развитието на новото поколение.
Microsoft предлага разнообразни програми, които да помогнат на преподавателите да се свържат помежду си, да подготвят учениците за утрешната им кариера и да увеличат достъпа до технологии и обучение за всички. Материали, събрани на едно място, могат да бъдат достъпени тук: Microsoft Educator Center.
…
Microsoft e участник в инициативата “Представи се в Данибон”.