В училище подготвяме учениците за динамично развиващ се свят, в който технологиите променят начина ни на живот с всяка изминала година.
Всички помним колко развихрена е била фантазията ни, когато сме били малки. Провокираме това въображение по теми, като: „Как да помогнем на хора с ограничена подвижност?“, „Как да създадем пространство за живеене, което да отговаря на нуждите на един човек?“, „Може ли един предмет да бъде забавен, дори ако не е предназначен за игра?“.
Предметът Дизайн работи на четири стъпки: събиране на информация; разработване на решение; реализиране и прототипиране; събиране на обратна връзка. Целта е да се запознаем с проблемите по света и по ориентиран към човека начин на решаването им да се научим на приложими умения.
Четири прости стъпки учат учениците да търсят информация от различни източници и да създават мнение по комплексни теми чрез емпатия и критично мислене.
Разработването на решение поставя екипите в дилемата „Моята идея или твоята е по-добра“. Формираме креативност, умения за работа в екип и за добро планиране. Създаването на работен прототип понякога изисква работа с програми за 3D моделиране, рисуване, оформяне на дизайн за плакат, използване на чатботове.
Събирането на обратна връзка от потенциалния клиент става в платформа за дебат и как може презентираният проекто-продукт от съответния екип да бъде подобрен. В тази най-трудната за учениците стъпка се учим как да аргументираме взети от нас решения, как да даваме полезна критика, как да я получаваме и най-вече – как да я прилагаме.
…
Прогресивна гимназия е участник в инициативата “Представи се”.