Да се смееш през сълзи с патилата на един българин в чужбина
Романът “Боинг 747”, който те кара да се смееш през сълзи, е определян като философско-приключенски и разказва за 14-те години емигрантски живот в Канада на един българин:
“Покрай мен мина уличен клошар, който буташе количка с целокупното си имущество. Спря усмихнат до мен и ми пъхна нещо в ръката, което дори не посмях да погледна. Стигна до най-близкия ъгъл и преди да изчезне завинаги от живота ми, се обърна и ми помаха с нова усмивка.
Чак тогава погледнах в ръката си – беше ми дал десет долара.”
Книгата е не само пътуване през различните социални среди и политически строеве, а и среща с духовното израстване на човешката същност. Човек осъзнава, че може да премине през половината земно кълбо, но преди да достигне вътрешния си мир и да намери себе си, разбира, че от спомените си гради мечти.
През 2015 година на 43-я международен литературен фестивал Боян Биолчев представи романа “Боинг 747”, който е писателският дебют на Виктор Цаков. В публиката е и първият български космонавт Георги Иванов, който споделя пред всички, че очаква с нетърпение втората му книга, а Деян Енев, който е негов съученик от Английската гимназия в София, я определя като своеобразен дневник за пътя на младостта към мъдростта.
Деян Енев дава висока оценка в “Култура”:
Романът „Боинг 747” разказва за 14-те години емиграция на главния герой в Канада. Разказът е безподобно правдив – с толкова хумор и горчилка едновременно, че отвреме-навреме, докато четеш, започваш да цвилиш от смях; и почти веднага, само един параграф по-долу, да търсиш дяволската песъчинка в окото си…
В този смисъл, романът „Боинг 747” може да се разглежда и като наръчник за оцеляване, и като енциклопедия на емигрантската участ, но и като своеобразен поетичен дневник за пътя на младостта към старостта.
През 2020 година “Боинг 747” претърпя три издания. Книгата е преведена на английски и френски език.
Кристофър Бъкстън, британски писател:
С шеметния си ритъм и набитото око към детайла, тази книга най-добре може да бъде сравнена с тази на Джак Керуак „По пътя“ и бестселъра на Грегъри Робъртс „Шантарам“.
Спечели и възторжената оценка на хиляди читатели.
„Няма ли да има сценарий по романа? Стойността му заслужава вълнуващо кино…“
Виктор Цаков – Дяков е роден на 16 март 1961 г. в Плевен. Завършва Английската гимназия в София и специалността философия в Софийския университет. След дипломирането си работи като журналист във в.”Земя”. В края на 1989 г. емигрира в Канада, където живее 14 години, работейки какво ли не.
Философското му образование оказва влияние върху стила му на писане. Литературният му изказ е многопластов. Умело борави с действителни случки, включвайки в тях художествена украса като в същото време запазва автентичността им и така пренаписва каноните в жанра.
Виктор Цаков подари на ценителите на добрата литература и сборник с разкази и новели “Мемоарите на един призрак”.
В архива му остават няколко интригуващи киносценария, театрални пиеси, още разкази, пътеписи, документална публицистика, мемоарни етюди.
Виктор е и главен редактор на първият български мотороман “Дяконите Началото” с автор Дамян Дамянов.
Oще за книгата “Боинг 747” прочетете тук: Анотация.
Читателите на “Данибон” могат да поръчат романът “Боинг 747” и книгата “Мемоарите на един призрак” с 22% отстъпка от сайта https://nashiemigranti.wordpress.com/ или със съобщение на Фейсбук страницата на книжарница “Синева”.