Януари е месец на имените дни, срещите с приятели и вкусните трапези. А дори и без празник, в студеното време няма нищо по-хубаво от уханието на вкусен десерт в топлата кухня, или следобеден час, прекаран с книга, ароматен чай и домашен сладкиш. Приготвянето на десерти само по себе си също може да е удоволствие, стига да знаем някои хитринки. Наред с проверени сезонни рецепти, Илиян Димитров разкрива най-важните готварски техники и съвети в книгата „Българска традиционна кухня със сезонни продукти“. Предлагаме ви част от тях тук и ви желаем приятно готвене и добър апетит!
1. Когато разбивате белтъци, вилицата или разбивачката трябва да са чисти и сухи, без следи от мазнина. По време на разбиването за всеки белтък прибавяйте по 1 ч.л. студена вода. Така белтъкът увеличава обема си. Дори капка жълтък, попаднал в белтъците, пречи да се разбият добре, затова трябва веднага да отстраните жълтъка с края на навлажнена памучна кърпа. Останалите неупотребени (неразбити) белтъци съхранявайте в бурканче с плътен капак, разбъркани с щипка захар или сол.
2. За да не се втечни бързо, сметаната, която разбивате, трябва да е студена.
3. Ако върху сладкиша ще слагате плодове, преди това трябва да намажете съответното място с разбит белтък. Това ще попречи на сока от плодовете да проникне в тестото. Черешите, вишните или други сурови плодове, както и стафидите, трябва да оваляте в брашно или в разтопено краве масло. Така те няма да потънат на дъното на съда, в който печете сладкиша.
4. Сладкишите няма да изсъхнат дълго време, ако при месенето на тестото сложите в него ябълка или круша, настъргана на ситно ренде.
5. Ако тестото, което сте замесили, е много твърдо, премесете го, като прибавите разбито яйце.
6. Сладкишите получават хрускава коричка, когато формата за сладкиша се намаже с масло и се наръси със захар. За пропиване може да използвате и леко затоплен коняк.
7. Сладкишите се режат по-лесно с нож, намокрен със студена вода.
8. Когато приготвяте медени сладкиши и за мярка използвате чаша, за да не се задържи медът по нея, предварително намажете вътрешните ѝ стени с олио. Намажете с олио преди употреба и фунийките за шприцоване, за да не залепне тестото по тях. След употреба ги изтрийте с хартия, преди да ги измиете.
9. Когато пържите тесто (понички, бухти, мекици), за да поема по-малко мазнина, сложете в него повече жълтъци. Преди пърженето го оставете да престои 20-ина минути. За да не загорят сладкишите от тесто, в мазнината за пържене сложете няколко резенчета суров обелен картоф.
Повече за книгата „Българска традиционна кухня със сезонни продукти“ ще откриете тук.
Всички книги на Софтпрес можете да закупите с 20% отстъпка с код Danybon20 от сайта на издателството https://www.soft-press.com/.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.