Книгите са отлични екскурзоводи! С тях пътуваш навсякъде и дори да те отведат на някое познато място, пак ще ти разкажат нещо ново и интересно за него. Да вземем за пример Париж – френската столица е сред най-посещаваните градове в света, но благодарение на литературата откриваме 3 нови места, за които вероятно не знаете, а си струва да посетите.
Стената на любовта
Разтваряме страниците на „Любов на релси“ от Лорейн Браун и се озоваваме за 24 часа в Париж в компанията на Хана и Лео. Тя е сериозна и дисциплинирана англичанка, която не разбира какво толкова ѝ харесват на френската столица. Той е парижанин, твърдо решен да ѝ покаже очарователни и не толкова пренаселени кътчета на града, които да преобърнат представите ѝ. Така вместо отново да заключваме катинари на Моста на влюбените, се пренасяме пред Стената на любовта. Сгушена сред уличките на Монмартър, тя включва 612 плочки, на които можете да прочетете 311 пъти думите „Обичам те“, изписани на повече от 250 различни езика. Стената е създадена от двама художници през 2000-та година като символ на любовта и връзките между хората. Ако се съберат разпръснатите червени петна по някои от плочките, ще оформят едно цяло влюбено сърце.
Сладкарница Laduree
Продължаваме парижката обиколка, но този път гледаме по-скоро от сладката страна на живота. Води ни Нина – главната героиня от „Малката сладкарница в Париж“, която се е запътила към най-популярните сладкарници във френската столица и е решена да опита изкусителни десерти, присъщи за местната кухня. Така стигаме до Laduree. Създадена през 1862 година в близост до площад „Конкорд“, сладкарницата дълги години не привлича чак такова внимание, на каквото се радва днес. Докато през 1930 г. не се прочува с единствените по рода си френски макарони. В наши дни Laduree има магазини в близо 30 страни, а само в Париж има повече от 10 локации. В сладкарниците можете да опитате както класически френски макарони, така и десерти като любимия на французите милфьой, а също пухкави еклери и разнообразни кремове и мусове, от които ти иде да си оближеш пръстите.
Американската библиотека в Париж
Разходката продължава и от храна за сетивата преминаваме към храна за душата. За Американската библиотека в Париж научаваме от романа на Джанет Скеслин Чарлс – „Парижката библиотека“. Той разказва за историята на най-голямата американска библиотека в Европа – Парижката, и за куража на нейните библиотекари. През 1940 г., само в рамките на 5 месеца, те изпращат на британски и френски войници на фронта над 12 хиляди книги, които да послужат като убежище от суровата действителност. По време на най-опасните бомбардировки библиотеката не затваря врати, а продължава да помага на книгите да стигнат до хората. Днес тя все още е отворена, макар и с нов адрес в близост до Айфеловата кула, а мисията ѝ е да насърчава четенето на англоезични книги и да пази спомена за героизма на онези библиотекари, посрещнали първите читатели преди повече от 100 години.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.