„Какво лошо има в това да ги учат да маршируват в строй?“
„Какво лошо има да ги учат да пеят „Чебурашка“ за 24 май?
„Какво лошо има да ги задължат да учат руски, защото има един учител пред пенсия и трябва да му намерим работа?“
„Какво лошо има да учат „Добродетели и религии“?“
Тези въпроси срещам тези дни в дискусиите ни.
Аз съм родител от частно училище.
Таксата ни вече е над 10 000 евро, т.е. над 20 000 лева.
Има училища и с по-високи такси.
Когато образованието е „безплатно“ и министърът на образованието безобразно пилее обществени средства, никой не му държи сметка. Той все едно ги вади от своя собствен джоб и плаща за каквото си реши.
Но родителите от частните училища се питаме как може да се плаща за такива безумия. А още повече – ако този министър налага нещо задължително за всички като „Добродтели и религии“, семействата от ЧУ също трябва да го плащаме, ако искат децата им да имат българска диплома!
Ако Красимир Вълчев плащаше по над 20 000 лева на свое дете за обучението му, едва ли щеше да се радва да заплаща да го учат да марширува в строй, защото някоя учителка така си е свикнала и друг начин за успокояване на обстановката не знае. (Реален случай, станал популярен тези дни в детска градина.)
Ако Вълчев плащаше от джоба си за свое дете, едва ли щеше ей така да заплати, за да го учат точно за 24 май да пее руски песни. (Реален случай от Варна)
Ако образователният министър заплащаше такава такса, със сигурност щеше да пита директора на училището защо трябва детето му да учи задължително руски, за да се намери работа на 1 учител. (Реален случай от хубаво училище в София, което не е частно)!
Ако Красимир Вълчев плащаше над 10 000 евро, едва ли щеше да е съгласен да му вземат пари за някакъв предмет, който безумният образователен министър нарича „Добродетели и образование“, но още не знае какво ще се преподава по него, всички децата трябва да го учат. (Реален случай, базиращ се на фикс идеята на Вълчев да се учи религия в училище.)
Когато човек си плаща от собствения джоб, иска да знае за какво точно плаща, каква е точно целта на образователната услуга, какви резултати ще се постигнат с детето му.
Няма човек, който да хвърли едни пари за неясна образователна услуга, както се случва от страна на МОН в образователната ни система.
Защо тогава МОН трябва да хаби парите на всички нас, за да плаща за всички тези безумия в държавната образователна система – задължителен руски, задължителна религия, запълване на времето на децата с глупости и руска пропаганда?!
Какво мисли общността на Данибон – четете тук.