Получих по имейл хубави въпроси относно промените, които предстоят и приема в математическите гимназии.
Здравейте,В качеството на един от постоянните ви последователни, откакто и синът ми влезе в образователната система, за първи път си позволявам да Ви пиша с въпрос, който се надявам да бъде публикуван за обсъждане, тъй като за мен е доста недомислен от гледна точка на законотворците ни.Може да греша, затова моля за обсъждане какво точно предвиждат новите текстове в проектозакона.Става въпрос за предложените изменения в закона за училищното и предучилищното образование и не, няма да си говорим за Религия. Ще си говорим за математика.Съгласно новите промени се предвижда децата приети в математически и природоматематически гимназии от 5-ти клас, да продължават да учат в същите училища и след 7ми клас, като за техния прием няма да се взема предвид НВО.До тук всички звучи прекрасно и наистина е така. Считам, че никой не би искал да бъдат загубени българските млади математически таланти. Записана по този начин промяната обаче ( чл.145, ал.2 от Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование ● Министерство на образованието и науката) , поставя други важни въпроси:По отношение на МГ и ПМГ (съответно СМГ и НПМГ) не се поставя никъде задължение от страна на МОН да се отвори нов, допълнителен прием, т.е допълнителни бройки места за прием след 7-ми клас. В тази връзка:
- Какво се случва със завареното положение на децата, които текущо учат в 5-ти и 6-ти клас извън тези училища, след като всички вече приети в тях деца ще продължат да учат автоматично? Както много пъти е обсъждано, има толкова добри математици сред нашите деца, които са извън тези училища?!! Може това да са деца, които в 5-ти клас просто не са им достигнали няколко точки, за да ги приемат, но са работили усърдно, за да може след 7ми клас да кандидатстват.
- Какво се случва с мотивацията на децата приети в 5-ти клас в МГ и ПМГ, знаейки, че за тях НВО вече не важат ? Какво се случва, ако някои от тези деца в 7ми клас се окаже, че не покриват стандартите на „Математическия профил“ и изкарват по-ниски оценки и не може да се справят с нивото на олимпиадите – продължава автоматично без да освободят място за други деца, които са се борили и са олимпийски шампиони, но по някакво стечение на обстоятелствата не са приети още от 5-ти клас?
Къде в проектозакона и измененията се засягат тези теми?Как въвеждаме такъв тип промяна, без да сме увеличили капацитета на математическите училища в България. Борим се са повече математици, за повече наука и едновременно с това никъде не пише, че се увеличава броя на деца, които ще имат възможността да се обучават. Не се въвеждат и допълнителни критерии за прием след 7-ми клас в този тип училища – изрично е записано, че план-прием се определя на база на резултатите от НВО.Не би ли било редно този вид промени да влизат в сила за учениците, които през следващата година ще бъдат 4ти клас, за да да може поколението деца на „завареното положение“ да имат своя шанс? Не би ли било редно първо да се осигури база – материална и физическа( в това число повече учители), както и брой свободни паралелки, преди да се въвеждат промени!Всички тези въпроси остават крайно неизяснени и задавам въпроса, който може да бъде скандален, ако се приеме проектозакона така както е разписан – ами ако се окаже, че за учебната 2025/2026 г. СМГ/ МГ – Варна/ Пловдив/Русе и други, обявят нулев прием за 8 ми клас, защото вече нямат места?!!?! Къде в това изменение на проектозакона видяхме увеличаване на децата учещи математика?