“Религии и добродетели” ще стане задължителен предмет от следващата или по-следващата учебна година като в началото ще го изучават само първокласниците. Това стана ясно от изявление на образователния министър Красимир Вълчев в петък, съобщи Медиапул.
Очакваше се дори, ако има такъв час, да е поне при по-големи ученици (тъй като се говореше, че може да бъде сменен с етика, философия, история на религиите), за да са развили критично мислене и да преценяват по-самостоятелно посланията, които ще присъстват в учебниците и учебните програми. При 1-класници е ясно, че се цели максимално да възприемат всичко, което им се каже от учителя и системата.
По думите на министъра “задължителен не означава, че задължително ще се учи, имаме задължителен учебен план и в момента религията е в т.нар. факултативни учебни часове”.
“Преместването ѝ в задължителния учебен план, както е в над 50% от европейските страни и в държавите около нас, не означава, че децата задължително ще учат религия, а те ще могат да избират между програми”, обяснява фикс идеята си да се вкара религията като задължителен предмет министърът на образованието.
Ако един ученик или неговите родители не искат той да учи религия, той ще има възможност да учи други неща, които “ще се уточнят”.
Идеята на Вълчев била това да бъдел час по възпитание на децата, за да се била подсилила възпитателната функция в образователната ни система.