Тази година за пръв път зрелостниците ще държат матури по новия Закон за училищното образование. Те ще бъдат по нов регламент и ново съдържание.
Първият задължителен зрелостен изпит си остава по български език и литература с 41 въпроса, но ще има повече отворени отговори – общо 18 на брой.
За първи път ще може да се избират и между две отделни теми за есето и съчинението.
Акценти от интервюто на dir.bg с Евгения Костадинова – директор на Дирекция “Съдържание на предучилищното и училищното образование”.
I. Новости
Тази година държавните зрелостни изпити (ДЗИ) са с нов регламент и ново съдържание.
Това означава, че:
Учениците, които се обучават за придобиване на профилирано образование, ще полагат задължителна матура по български език и литература (БЕЛ) върху учебното съдържание, изучавано за придобиване на общообразователна подготовка, и втори задължителен ДЗИ по един от профилиращите предмети, които са изучавали в XI и XII клас.
Учениците, които се обучават за придобиване на професионално образование – същата задължителна матура по БЕЛ и втори задължителен изпит за придобиване на професионална квалификация.
Освен това:
Както едните, така и другите ученици имат право да положат по желание не повече от два допълнителни ДЗИ в зависимост от начина на изучаване на избраните предмети – като профилиращи или като общообразователни.
Профилирано обр. => ДЗИ БЕЛ + ДЗИ по 1 профилиращ предмет (+ 2 допълнителни ДЗИ)
Професионално обр. => ДЗИ БЕЛ + ДЗИ за придобиване на проф. квалификация (+ 2 допълнителни ДЗИ)
Примери:
1. Ученик с профил Математика (иска допълнителна матура по математика)
Ако ученик е учил в профил “Математика”, полага задължителен ДЗИ по БЕЛ върху материала от общообразователната подготовка, а като втори задължителен избира изпит по физика и астрономия – един от изучаваните от него профилиращи предмети.
Иска обаче допълнително да положи и изпит по математика, който също е изучавал като профилиращ. В този случай ще го положи на по-високото равнище – върху изучаваното учебно съдържание за придобиване на профилирана подготовка.
2. Ученик с профил Математика (иска допълнителна матура по история)
Друг зрелостник, обучаван в същия профил, иска да положи допълнително изпит по история и цивилизации, предмет, който не е изучавал като профилиращ. Тогава той ще го положи на по-ниското равнище – върху изучаваното учебно съдържание за придобиване на общообразователна подготовка.
3. Ученик в професионален профил (иска допълнителен изпит по математика)
Трети зрелостник, обучаван за придобиване на професия, също иска да положи допълнителен изпит по математика, и тъй като не е изучавал предмета като профилиращ, ще положи изпита върху учебното съдържание за придобиване на общообразователна подготовка. Т.е. всички зрелостници имат равни права – полагат втори задължителен изпит върху онова, което са изучавали – профил или професия, а по желание и до два допълнителни ДЗИ, които са обвързани с начина на изучаване на съответните учебни предмети.
II. Най-желани предмети за матурите
Най-желани са английски език, биология и здравно образование, география и икономика, философия.
Тази година за първи път има възможност за полагане на ДЗИ, например към информационни технологии и информатика. А и по предприемачество, музика и изобразително изкуство, макар че желаещите са по-малко.
За първи път да се полагат ДЗИ и по редки езици като китайски, корейски, японски, португалски, латински и т.н.
Всичко това увеличава значително броя на предметите, по които ще се организират зрелостни изпити, въпреки че броят на зрелостниците е съизмерим с предходни години.
III. Матурите – условие за завършване на средно образование и вход за университети
Диплома за средно образование се получава само след изпълнени едновременно две условия – успешно завършен XII клас и успешно положени зрелостни изпити. Именно това съдържа и дипломата – резултати от обучението във втори гимназиален етап и резултати от положените ДЗИ.
Оттук насетне какво от вписаното в дипломата ще послужи на зрелостника за кандидатстване в университет в България или в чужбина, се определя от изискванията на конкретното висше училище. Едно училище може да иска оценката от матурата по математика, друго – по БЕЛ.
IV. Матурата по български език и литература ще е в нов формат
Въпросите остават 41, но ще има повече отворени отговори.
Оценяването на отговорите на всеки отворен въпрос върви с конкретни критерии, въз основа на които се оценяват отделните стъпки и отделните умения на ученика – напр. дали ученикът е изградил теза, дали я е подкрепил с аргументи, дали е спазил книжовноезиковите норми и т. н. Макар и да изглежда на пръв поглед субективно, за всяка една стъпка, за всяко проявено умение на ученика се присъждат определен в критерии брой точки.
V. Две теми в 41-ви въпрос
Тази година зрелостниците за първи път в 41 въпрос ще могат да избират между две отделни теми – за интерпретативно съчинение и за есе.
Години наред на ДЗИ по БЕЛ се даваше една тема, а зрелостниците избираха дали да пишат интерпретативно съчинение или есе. От тази година на изпита ще има две теми – една за интерпретативно съчинение и една за есе, като всеки зрелостник ще може да избере по коя да пише. Избирайки темата, зрелостникът ще избере и вида ученически текст, който ще създава. Дотук се стигна, защото често ученическите текстове са доста неопределени.
VI. Скалата за оценяване е също променена
Сега по-трудно зрелостникът ще изкара тройка с оглед на промяната, че ще се изискват 30 точки, вместо досегашните 23.
Що се отнася до прага за тройка, той беше дълги години непроменен – 23 точки. 14 години по-късно е крайно време на отговорим на по-високите обществени изисквания за грамотност и за качество на обучението в българското средно училище.
Цялото интервю можете да прочетете тук.